| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

W przypadku zwolnienia dla zakładów energochłonnych, stosowanego w trybie zwrotu części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej przez te zakłady, zwolnieniem objęte będą zakłady energochłonnych, które:

a) wykonują określoną działalność gospodarczą (spójną z zakresem określonym w ustawie o odnawialnych źródłach energii),

b) prowadzą księgi rachunkowe w rozumieniu przepisów o rachunkowości,

c) nie korzystają w stosunku do tej energii z ww. zwolnienia bezpośredniego,

Przez zakład energochłonny wykorzystujący energię elektryczną rozumie się podmiot, u którego udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym, za który składany jest wniosek o zwrot wynosi ponad 3 %.

Zwrotowi będzie podlegała akcyza zapłacona od energii elektrycznej przekraczającej wskaźnik energochłonności w wysokości 3%. Zwrot ten będzie realizowany na wniosek podmiotu, do którego dołączona zostanie m.in. opinia biegłego rewidenta potwierdzającą prawidłowość wyliczenia udziału kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

16. Rozszerzenie możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych przy obejmowaniu procedurą wywozu alkoholu etylowego zawartego w wyrobach kosmetycznych (kosmetykach, perfumach i wodach toaletowych, olejkach eterycznych i mieszankach substancji apachowych).

Wyłączenie możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych w przypadku alkoholu etylowego zostało wprowadzone z uwagi na specyfikę obrotu tym alkoholem, duże ryzyko powstawania nieprawidłowości w przypadku tego obrotu oraz konieczność zapewnienia odpowiedniej kontroli.

W wyniku postulatów przedsiębiorców eksportujących kosmetyki zawierające skażony alkohol etylowy, dokonano analizy możliwości zniesienia tego wyłączenia. W jej wyniku ustalono, że z punktu widzenia kontroli możliwe jest zniesienie przedmiotowego wyłączenia.

17. Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymywania znaków akcyzy o podmiot zamierzający nabyć wyroby akcyzowe i posiadający zezwolenie wyprowadzenia tych wyrobów z cudzego składu podatkowego.

a) Wydłużenie z 14 do 30 dni terminu na zwrot uszkodzonych lub niewykorzystanych znaków akcyzy podmiotowi, który je wydał.

Dotyczy to przypadku, gdy zwrotu uszkodzonych oraz niewykorzystanych znaków akcyzy dokonuje podmiot, któremu zostały one wydane, a który przekazał wcześniej ww. znaki akcyzy podmiotowi (producentowi zagranicznemu) w celu ich naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »