| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

Zmiana znacznie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej podmiotom zajmującym się dystrybucją wyrobów akcyzowych.

W rezultacie podmioty te będą mogły inaczej kształtować swoje systemy logistyczne, co będzie miało wpływ na obniżenie kosztów transportu, a tym samym na poprawę rentowności tych branż, które zajmują się obrotem wyrobami akcyzowymi.

W przypadku operatorów logistycznych dodatkowym warunkiem uzyskania zezwolenia będzie osiągnięcie przez operatora logistycznego określonej minimalnej wartości rynkowej wszystkich towarów będących przedmiotem działalności tych podmiotów, w tym wyrobów akcyzowych w jednym miejscu magazynowania w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym. Dla wyrobów tytoniowych tą wartość ustalono na poziomie 350 mln zł., dla napojów alkoholowych 50 mln zł, a dla olejów smarowych 10 mln zł.

11. Zniesienie obowiązku cofnięcia zezwolenia akcyzowego gdy w terminie 3 miesięcy po uzyskaniu zezwolenia nie podjęto działalności lub ją przerwano na czas dłuższy niż 3 miesiące bez powiadomienia właściwego Naczelnika Urzędu Celnego.

Zaproponowano zniesienie obowiązku cofnięcia z urzędu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego w sytuacji, gdy po uzyskaniu zezwolenia w terminie 3 miesięcy nie podjęto działalności lub ją przerwano na czas dłuższy niż 3 miesiące, bez powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego.

Obecnie brak takiego powiadomienia skutkuje koniecznością obligatoryjnego cofnięcia z urzędu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, co wiąże się z tym, że w okresie 3 lat podmiot nie może uzyskać nowego zezwolenia.

Zmiana regulacji ma na celu zniesienie przedmiotowej sankcji, która jest nieadekwatna w stosunku do stwierdzonych uchybień polegających na niewywiązaniu się przez podmiot z obowiązku dodatkowe koszty po stronie krajowych producentów tych wyrobów, u których z racji specyfiki procesów produkcyjnych zużywane są znaczne ilości energii elektrycznej.

Proponowana regulacja pozwoli na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorców poprzez obniżenie kosztów prowadzonej przez nich działalności i pozwoli im na skuteczniejszą rywalizację rynkową z konkurentami zagranicznymi. Zmniejszenie wskazanych obciążeń jest istotne zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji na światowym rynku węgla i koksu, w tym systematycznego spadku cen tych surowców.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

15. Wprowadzenie zwolnienia bezpośredniego dla wszystkich podatników akcyzy od energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej, w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych i mineralogicznych oraz zwolnienia dla zakładów energochłonnych, stosowanego w trybie zwrotu części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej przez te zakłady.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »