| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

Zgodnie z nowymi regulacjami do rejestru PPT może zostać wpisany zarówno podmiot krajowy, jak i przedsiębiorca zagraniczny. Jednocześnie, w związku ze stwierdzonymi znacznymi trudnościami w zakresie możliwości skontrolowania przedsiębiorców zagranicznych, którzy obecnie mają status PPT i nie posiadają do celów podatku akcyzowego krajowych podmiotów reprezentujących, przewidziano, że przedsiębiorca zagraniczny nieposiadający oddziału z siedzibą na terytorium kraju będzie obowiązany do wyznaczenia do celów podatku akcyzowego, krajowego podmiotu reprezentującego. Wyznaczenie przez zagranicznego PPT krajowego podmiotu reprezentującego jest niezbędne dla zapewnienia efektywności kontroli działalności prowadzonej na terytorium kraju przez przedsiębiorców zagranicznych nieposiadających oddziału na terytorium kraju, w szczególności wyznaczenie krajowego podmiotu reprezentującego przedsiębiorcę zagranicznego umożliwi organom właściwym w zakresie kontroli skuteczne doręczenie upoważnienia do kontroli.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

2. Doprecyzowanie regulacji dotyczących wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy, w związku z ich przeznaczeniem do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, które polegają na:

a) ustaleniu, iż procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie do ww. wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.

W dotychczasowym stanie prawnym brakowało szczegółowych regulacji w tym zakresie, w związku z czym powstawały wątpliwości interpretacyjne, czy ww. wyroby, które są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy podlegają faktycznie opodatkowaniu zerową stawką akcyzy podczas stosowania tej procedury, czy też do czasu zakończenia ww. procedury powinny być opodatkowane stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.

Po zmianie przepisów nie będzie wątpliwości, że procedura zawieszenia poboru akcyzy ma również zastosowanie do ww. wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.

b) określeniu katalogu przypadków, w których stawka akcyzy na ww. wyroby energetyczne wynosi 0 zł (przypadki te odnoszą się do wyrobów energetycznych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy).

Przypadki te odnoszą się do wyrobów energetycznych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Określony katalog przypadków stosowania zerowej stawki akcyzy w przypadku ww. wyrobów energetycznych umożliwi organom podatkowym monitorowanie przeznaczenia tych wyrobów, co jest uzasadnione z uwagi na fakt, że przeznaczenie to może zostać zmienione na każdym etapie obrotu wyrobami, a jego zmiana powoduje również zmianę stawki akcyzy dla wyrobów.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK