| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

d) Umożliwienie zwolnienia zabezpieczenia generalnego z obciążenia praktycznie w każdym urzędzie celnym, w którym naczelnik urzędu celnego będzie miał możliwość wiarygodnego potwierdzenia w systemie teleinformatycznym lub na podstawie dokumentów, że zobowiązanie podatkowe, którym było obciążone to zabezpieczenie, zostało zapłacone.

W aktualnym stanie prawnym organem właściwym do odnotowania zwolnienia zabezpieczenia generalnego z obciążenia jest naczelnik urzędu celnego, któremu podatnik składa deklarację podatkową (naczelnik tego urzędu celnego posiada wiarygodne dane potwierdzające dokonanie tej zapłaty pochodzące z jego macierzystej izby celnej).

Nowelizacja wprowadza możliwość odnotowania zwolnienia zabezpieczenia generalnego z obciążenia zobowiązaniem podatkowym, które zostało już zapłacone przez podatnika, przez każdego naczelnika urzędu celnego w kraju, który uzyska potwierdzenie dokonania tej zapłaty.

W początkowym okresie organ podatkowy będzie mógł potwierdzić dokonanie zapłaty zobowiązania podatkowego na podstawie dokumentów przedstawionych przez podatnika, natomiast w sytuacji, gdy w wyniku wdrożenia właściwych systemów teleinformatycznych będzie można potwierdzić z ich wykorzystaniem w każdym urzędzie celnym zapłatę przez podmiot zobowiązania podatkowego, którym jest obciążone zabezpieczenie generalne, zwolnienie tego zabezpieczenia z obciążenia będzie można na tej podstawie dokonać w dowolnym urzędzie celnym w kraju.

Zobacz też: Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

22. Umożliwienie zastąpienia ewidencji prowadzonych dotychczas na potrzeby akcyzy, dokumentacją prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż akcyza, pod warunkiem że dokumentacja ta zawierała będzie wszystkie dane wymagane dla danej ewidencjiakcyzowej.

Zaproponowano regulację przewidującą możliwość zastąpienia ewidencji akcyzowych dokumentacją prowadzoną na podstawie ustawy lub innych przepisów podatkowych (innych niż akcyza) albo na podstawie przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że dokumentacja ta zawierała będzie wszystkie dane wymagane dla danej ewidencji. Propozycja zmiany w tym zakresie wynika z postulatów środowisk gospodarczych.

23. Zniesienie obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenie jako warunku stosowania zwolnienia.

24.Nałożenie na właściwego naczelnika urzędu celnego obowiązku ustalania z urzędu dopuszczalnych norm zużycia alkoholu etylowego i napojów alkoholowych, dla celów zwolnienia od akcyzy ze względu na przeznaczenie, jeżeli z wnioskiem o ustalenie takich norm nie wystąpi podmiot.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK