| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Warunki stawki podatku VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego

Warunki stawki podatku VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego

Nasza firma (polski podatnik) planuje rozpocząć działalność w zakresie świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów na rzecz polskich kontrahentów. Usługi te będą związane z transportem towarów m. in. z USA i Kanady do Polski. W zależności od zlecenia zakres usług będzie obejmował organizację transportu morskiego, kolejowego lub drogowego. Jakie dokumenty należy posiadać aby zastosować do tego rodzaju usług stawkę VAT 0%?

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Aby było możliwe skorzystanie ze stawki VAT w wysokości 0%, powinni Państwo posiadać wymienione powyżej dokumenty, z których jednoznacznie będzie wynikać, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Wymóg posiadania ww. dokumentów jest związany z koniecznością udowodnienia, że towary będące przedmiotem transportu rzeczywiście przekroczyły granicę z państwem trzecim. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku towarów importowanych wymagany jest również dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu międzynarodowego do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Jeśli podatnik tego dokumentu nie posiada wówczas wystąpi obowiązek opodatkowania świadczonych usług według stawki podstawowej wynoszącej obecnie 23%.

Tekst: Małgorzata Lehmann-Ziaja, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK