| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zarząd PKP Cargo zaproponował podwyżki dla pracowników

Zarząd PKP Cargo zaproponował podwyżki dla pracowników

200 zł podwyżki dla każdego pracownika - tyle zaproponował zarząd PKP Cargo. Propozycja jest o 50 zł niższa od tej, której domagają się związkowcy.

Zarząd PKP Cargo zaproponował 200 zł podwyżki dla każdego pracownika. To mniej o 50 zł od żądań związkowców. „Ta propozycja wyczerpuje możliwości spółki na ten moment” - powiedział PAP w środę członek zarządu ds. handlowych w PKP Cargo Jacek Neska.

W przeprowadzonym pod koniec sierpnia referendum strajkowym w PKP Cargo prawie wszyscy jego uczestnicy opowiedzieli się za strajkiem. Głównym żądaniem działającego w spółce Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego jest podwyżka płac o 250 zł dla każdego pracownika.

Neska powiedział PAP w Krynicy-Zdroju, gdzie odbywa się Forum Ekonomiczne, że kolejna tura rozmów ze związkami odbyła się na początku tego tygodnia.

Zobacz też: Będzie strajk w PKP Cargo?

„Nie byliśmy w stanie w całości spełnić oczekiwań związkowców, zaproponowaliśmy 200 zł podwyżki na pracownika, co wyczerpało możliwości spółki na ten moment. Wierzymy, że te nasze ustalenia okażą się satysfakcjonujące dla strony społecznej” - dodał.

Zaznaczył, że nie ustalono jeszcze kiedy odbędzie się kolejne spotkanie ze związkami. „Wierzę jednak, że deklaracja zarządu i te nasze ustalenia doprowadzą do porozumienia” - podkreślił.

Dodał, że spółka ciągle szuka kolejnych firm do przejęcia. W maju br. PKP Cargo sfinalizowało przejęcie 80 proc. udziałów Advanced World Transport, drugiego co do wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Czechach i jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie.

„Polski rynek nie wykazuje możliwość istotnego wzrostu. Wyczerpuje się możliwość przewozu towarów masowych tj. węgla czy kruszywa. Tak więc jedyną szansą na rozwój firmy i wzrost jej wartości jest dywersyfikacja geograficzna i tutaj szukamy okazji i możliwości przejęć potencjału produkcyjnego” - wyjaśnił.

Członek zarządu PKP Cargo zaznaczył, że spółka szuka również firm do przejęcia w segmentach, w których nie jest dotychczas silnie obecna. Neska wymienił tutaj m.in. przemysł chemiczny i petrochemiczny. „W tym zakresie też szukamy celów do przejęcia” - dodał.

Zobacz też: Zysk netto Grupy PKP Cargo w pierwszym półroczu 2015 r.

W jego ocenie jedną z szans rozwoju spółki jest również zwiększenie współpracy z Chinami. Obecnie spółka obsługuje 10 pociągów do Chin tygodniowo. Neska przyznał, że to niewiele, ale zauważył, że jeszcze rok temu „takie pociągi wydawały się mrzonką”.

„Teraz w rozmowach z naszym chińskim partnerem za każdym razem, jak my - w naszych konserwatywnych biznesplanach - piszemy 10 (pociągów) to nasz partner dopisuje jedno lub dwa zera. To pokazuje potencjał tej współpracy” - ocenił.

Neska ujawnił, że na zwiększeniu ilości połączeń szczególnie zależy chińskim prowincjom, które są położone z dala od morzą. „W regionach tych produkowane są towary wysokowartościowe, gdzie bardzo ważna jest rotacja kapitału – czyli musi on jak najszybciej dotrzeć do odbiorcy końcowego, żeby on mógł za to zapłacić” - powiedział Neska.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie - wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem jest PKP. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »