| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > VAT: Miejsce (kraj) opodatkowania usługi transportowej na rzecz podmiotu zagranicznego

VAT: Miejsce (kraj) opodatkowania usługi transportowej na rzecz podmiotu zagranicznego

Czy i w jakich wypadkach Spółka świadcząca usługi transportu towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów powinna zapłacić polski podatek VAT od świadczonych usług transportowych?

Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz kontrahentów (podmiotów prowadzących działalność gospodarczą) z siedzibą poza granicami Polski. Poszczególne usługi transportowe są realizowane na różnych transach; możliwe są następujące sytuacje: transport odbywa się w całości an terytorium Polski; transport następuje pomiędzy Polską a innym państwem UE; transport spoza UE do UE; transport w całości poza terytorium UE.

Czy i w jakich wypadkach Spółka powinna zapłacić polski podatek VAT od świadczonych usług transportowych?

Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Odpowiedź:

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług an terytorium kraju (Polski). W związku z tym opodatkowane w Polsce będą tylko te usługi, które uznaje się za wykonane na terytorium kraju.

Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalania miejsca świadczenia (czyli kraju opodatkowania), wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (w uproszczeniu przedsiębiorcy) jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (…). Zatem, co do zasady, usługę uznaje się za wykonaną w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca (będący podatnikiem). Jeżeli więc usługobiorca ma siedzibę za granicą, to usługę uznaje się za wykonana w jego państwie (a nie w Polsce). W konsekwencji taka transakcja nie jest opodatkowana polskim podatkiem VAT.

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Przykład:

Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz firmy z Niemiec. Bez względu na to na jakich trasach odbywa się transport  usługa nie będzie opodatkowana w Polsce.

Od powyższej zasady przewidziano szereg wyjątków, z których w analizowanej sytuacji istotny jest ten zawarty w art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT. Przywołany przepis stanowi, że miejscem świadczenia (krajem opodatkowania) usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »