| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Pośrednictwo w transporcie międzynarodowym, a preferencyjny VAT

Pośrednictwo w transporcie międzynarodowym, a preferencyjny VAT

Kiedy usługi pośrednictwa związanego z transportem międzynarodowym objęte są preferencyjną 0% stawką podatku VAT?

Stosownie natomiast do art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego można rozumieć też usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami transportu międzynarodowego. Zatem usługi pośrednictwa, które wykonuje podatnik można uznać za usługi transportu międzynarodowego. Jednakże dla zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku niezbędne jest posiadanie przez tego podatnika odpowiedniej dokumentacji stanowiącej dowód zrealizowania ww. usług.

Zobacz też: Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych.

Odpowiednia dokumentacja

Stosownie do art. 83 ust. 5 ustawy, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT (tj. usług transportu międzynarodowego), są w przypadku transportu:

  • towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),
  • towarów importowanych – oprócz dokumentów, o których mowa powyżej, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zobacz też: Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT

Jak wynika z ww. przepisu, prawo podatnika do zastosowania dla usług pośrednictwa w międzynarodowym transporcie towarów preferencyjnej stawki podatku 0 % uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Obowiązek udowodnienia tego faktu spoczywa na podatniku. Kluczowym jest posiadanie przez niego listu przewozowego stosowanego w komunikacji międzynarodowej (który potwierdzałby fakt, iż nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim) oraz faktury wystawionej przez przewoźnika. Ustawodawca dopuszcza również inne dokumenty, przy czym nie określono, jakie to mają być dowody. Dowodem może więc być w tym wypadku wszystko co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Ponadto, w przypadku towarów importowanych, podatnik powinien posiadać dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Dokumentem tym może być poświadczone zgłoszenie celne (PZC).

Podsumowując, podatnik świadczący na rzecz nabywców krajowych usługi pośrednictwa związane z międzynarodowym transportem towarów, uprawniony jest do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% w odniesieniu do świadczonych przez siebie usług, pod warunkiem że zgromadzi odpowiednią dokumentację.

Tekst: Małgorzata Lehmann-Ziaja, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK