| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

Czy spółka, która zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów przedsiębiorstwu zarejestrowanemu na Ukrainie, a które wpłaciło 100% zaliczkę na poczet sprzedaży może zastosować względem zaliczki preferencyjną 0% stawkę podatku VAT?

Kwestię zastosowania właściwej stawki reguluje art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, który stanowi że jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.

Powyższy przepis daje Spółce, co do zasady, prawo do zastosowania do otrzymanej zaliczki stawki 0%. Planowy wywóz ma bowiem nastąpić 26.4.2015 r., czyli w ciągu 2 miesięcy od końca miesiąca otrzymania zaliczki.

Spółka powinna jednakże w ciągu tych 2 miesięcy (czyli do końca maja 2015 r.) posiadać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 41 ust. 6a ustawy o VAT, takim dokumentem jest w szczególności:

1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

3) zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Zobacz też: Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT

Można zastosować stawkę VAT 0%

Spółka powinna wykazać otrzymaną zaliczkę w rozliczeniu za marzec 2015 r., stosując przy tym stawkę 0%, oraz wystawić fakturę dokumentującą to zdarzenie.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »