REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program e-Cło - w 2015 r. ruszą nowe e-usługi

Program e-Cło - w 2015 r. ruszą nowe e-usługi.
Program e-Cło - w 2015 r. ruszą nowe e-usługi.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Służba Celna zapowiada sporo ułatwień dla przedsiębiorców i agentów celnych w 2015 r. Ruszyć mają m.in. jedno okienko dla rozliczeń ceł i podatków czy zintegrowana obsługa deklaracji INTRASTAT.

"Rok 2015 będzie rokiem dużych zmian w naszym systemie informacyjnym Służby Celnej" powiedział Grzegorz Smogorzewski z Rady Programu e-Cło podczas poniedziałkowej konferencji "Ułatwienia dla Biznesu w środowisku cyfrowym Służby Celnej". Zapowiedział on wprowadzenie kilku nowych, zintegrowanych usług programu e-Cło, które mają ułatwić życie klientom.

REKLAMA

"Chcemy dokonać tego przejścia tak, aby odbywało się to bez uszczerbku dla przedsiębiorców" - podkreślił Smogorzewski.

Zobacz też: Kary umowne uiszczane przez odbiorcę towarów/usług

Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC)

Jako pierwsza w marcu 2015 r. ma ruszyć Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC), która będzie stanowić pojedynczy punkt dostępu do wszystkich e-usług Służby Celnej.

REKLAMA

"Eliminujemy to, co mamy w tej chwili, że podmiot musi się logować do kilku różnych systemów (komunikacji), musi pamiętać hasła. Podobnie to eliminujemy po stronie funkcjonariuszy celnych. (…) Do tych wszystkich usług dojdzie też jeden wspólny HelpDesk (system wsparcia dla przedsiębiorców i użytkowników zewnętrznych)" - mówił Smogorzewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W tej chwili, aby korzystać z (systemów obsługi celnej) przedsiębiorca musi się kilkakrotnie ubiegać o umożliwienie korzystania z e-usług. Uruchomimy taki komponent, który odpowiada za budowę bazy użytkowników-klientów, aby nie robić tego wielokrotnie. (…) Chcemy, żeby ta rejestracja dokonywała się online. Nie trzeba już będzie przychodzić do funkcjonariusza, do urzędu" - uzupełnił Smogorzewski.

Jak dodał, ci przedsiębiorcy czy ich przedstawiciele, tj. agenci celni, którzy już zarejestrowali się w systemie, nie będą musieli robić tego ponownie. "Udostępnimy tylko dane do sprawdzenia" - powiedział.

Zobacz też: Rozpoczną testy systemu e-booking dla ciężarówek

Zintegrowane obsługi w tranzycie, eksporcie i imporcie

Od początku czerwca zacznie funkcjonować tzw. zintegrowana obsługa w tranzycie, od 1 lipca zintegrowana obsługa w eksporcie, a od początku września zintegrowana obsługa w imporcie, które mają zapewnić sprawniejszą obsługę procesów celnych, ułatwić kontakty i wymianę informacji z izbami celnymi.

Dadzą one m.in. możliwość przedstawienia towaru w innym urzędzie celnym niż urząd złożenia zgłoszenia, w pełni elektroniczną obsługę poświadczenia wspólnotowego statusu towarów czy obsługę procedur uproszczonych.

Także latem, 1 lipca wystartuje jedno okienko do rozliczeń ceł i podatków.

REKLAMA

"W oparciu o nowy system finansowo-księgowy uruchomimy centralizację w zakresie rozliczeń należności celnych i podatków. Będzie jedno konto dla cła, jedno konto dla akcyzy i jedno konto dla podatków od gier. Będzie to obsługiwane w formie scentralizowanej przez Izbę Celną w Krakowie, a więc sytuacja, w której ktoś ma niedopłatę w jednej izbie i nadpłatę już od 1 lipca nie będzie już występować" - powiedział Smogorzewski.

"Zachęcam do korzystania z już zdefiniowanych przelewów zarówno dla podatków jak i cła, co będzie dostępne już wkrótce, aby ułatwiło nam to, a i (przedsiębiorcom też) automatyczne rozliczanie należności, a więc automatyczne przypisanie kwot z przelewów do poszczególnych dokumentów akcyzowych i celnych" - dodał.

Zobacz też: Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

1 września tego roku ma również ruszyć zintegrowana obsługa składania deklaracji INTRASTAT, czyli raportowania do systemu statystyki handlu towarami pomiędzy państwami Unii Europejskiej.

Pozwoli ona na przygotowanie oraz przesyłanie zgłoszeń INTRASTAT w oparciu o interaktywny formularz oraz wprowadzi mechanizmy automatycznej korekty, co ma zminimalizować konieczność kontaktowania się w tej sprawie z przedsiębiorcami. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA