REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych

Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych.
Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W elektronicznych systemach rezerwacji biletów lotniczych musi być widoczna od razu ostateczna cena biletu zawierająca wszelkie dodatkowe koszty. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trybunał w Luksemburgu orzekł, że cena ta ma być widoczna od samego początku dla każdego lotu rozpoczynającego się z lotniska w Unii. Stanowisko takie zajął przy okazji wyjaśniania obowiązującego prawa niemieckiemu sądowi, który rozstrzyga sprawę linii lotniczych AirBerlin.

REKLAMA

Niemiecka federacja konsumentów zaskarżyła do sądu sposób przedstawienia taryf lotniczych na stronach Air Berlin jako niezgodny z prawem unijnym. Rozporządzenie z 2008 r. wymaga od linii przejrzystości cen przewozów lotniczych, by zagwarantować klientom możliwość porównania cen lotów różnych przewoźników.

Zobacz też: Lotnisko w Szymanach wystartuje w 2016 r.

REKLAMA

Po wybraniu daty oraz lotniska odlotu i przylotu ów system rezerwacji przedstawia w tabeli możliwe połączenia. Ale ostateczna cena za osobę, składająca się z taryfy za dany lot, podatków i opłat, dopłaty paliwowej oraz opłaty transakcyjnej jest wskazywana nie dla każdego połączenia, lecz jedynie dla lotu wstępnie wybranego przez Air Berlin lub dla tego, na które klient następnie kliknął kursorem myszy.

Mimo, że argumenty niemieckiego organu ochrony konsumentów zostały uwzględnione zarówno przez sąd pierwszej instancji, jak i sąd odwoławczy, spółka Air Berlin wystąpiła jeszcze do Trybunału Federalnego o rozstrzygnięcie, a ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie wykładni przepisów unijnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Citroen C1 1.0 VTI Airscape

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nie rozstrzyga sporu, ale sąd krajowy musi przy wydawaniu wyroku zastosować się do jego orzeczenia. Uznaje się, że jest ono wiążące także dla sądów w innych krajach UE przy rozstrzyganiu podobnych spraw w przyszłości. Odpowiedzi płynące z Luksemburga na tego rodzaju pytania sądów krajowych stają się częścią dorobku prawnego Unii Europejskiej. (PAP)

Z Brukseli Renata Bancarzewska (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA