| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym

Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym

Jakie ładunki były najczęściej przewożone w transporcie samochodowym w październiku i listopadzie 2014 r.? Jakie w tym okresie były najpopularniejsze kierunki?

Pojazdy, materiały budowlane oraz maszyny/urządzenia to trzy najczęściej przewożone ładunki w transporcie samochodowym – wynika z analizy blisko 12 000 zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących produktów oraz usług wraz z ich dostawcami. Ponad połowa respondentów planuje transport wyłącznie na terenie naszego kraju, a ciężar przewożonego ładunku najczęściej nie przekracza 2 ton.

Transport krajowy, a międzynarodowy

Analiza zapytań ofertowych złożonych w okresie od 1 listopada 2013 do 29 października 2014 r. w serwisie Oferteo.pl pokazuje, że ponad połowa ładunków (56,5% zlecających transport) przewożona jest na terenie naszego kraju. Na drugim miejscu plasuje się import do Polski (23,9% zapytań) a na trzecim eksport z Polski (17,9%). Zaledwie 1,7% respondentów poszukuje w Polsce firmy, której zleci transport ładunku poza granicami naszego kraju.

Jak wynika z analizy Oferteo.pl, na czele najpopularniejszych ładunków przewożonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy plasują się pojazdy (1/5 zapytań, 20,1%). Kolejne miejsca w rankingu należą do materiałów budowlanych (14,5% zapytań) oraz maszyn i urządzeń, które stanowią 14% ogółu transportowanych towarów.

Przewożone ładunki są stosunkowo lekkie, gdyż najczęściej ważą mniej niż 2 tony (37,2% zapytań). Wielkogabarytowe towary o wadze ponad 24 ton stanowią jedną piątą wszystkich zapytań ofertowych (19,6%).

Zobacz też: Test Opel Meriva 1.6 CDTI 136 KM

Co najczęściej przewoziło się w Polsce?

W samochodowym transporcie krajowym najczęściej przewozi się materiały budowlane (17,4% zapytań), maszyny i urządzenia (15,8%) oraz meble (10,4%).
Respondenci dysponują zazwyczaj ładunkiem o ciężarze do 2 ton (35,5%), a co czwarty -  (23,7%) towarami o ciężarze od 2 do 7,5 ton.
Najwięcej towarów jest ładowanych w województwie śląskim, a rozładowywanych w województwie mazowieckim. Trzema najaktywniejszymi miastami transportowymi w Polsce są Warszawa, Wrocław i Kraków. W stolicy załadowuje się i rozładowuje odpowiednio 3,96% oraz 4,24% przewożonych towarów.

Import do Polski

Jak wynika z analizy, co czwarte zapytanie miało na celu znalezienie firmy transportowej, która dostarczy do Polski ładunek z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Ponad połowę importowanych ładunków (50,6%) stanowią pojazdy. Na dalszych miejscach plasują się maszyny i urządzenia (17,7%) oraz palety (5,8%).

Podobna liczba respondentów zamierza zlecić import ładunków o wadze do 2 ton oraz między 2 a 7,5 tony – odpowiednio 39,8% oraz 38,5%.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK