| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Firma będzie świadczyła usługi transportu karetkami na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. W jakiej wysokości podatek VAT powinien zostać zastosowany do wykonywanych czynności?

W analizowanej sytuacji ww. przesłanki są spełnione. Prowadzą Państwo działalność gospodarczą, której zakresem objęty jest przewóz. W ramach wykonywanych czynności będą Państwo występować jako usługodawca. Osoby korzystające z transportu będą miały status usługobiorcy. Wprowadzona jest również odpłatność. Zatem, będą Państwo wykonywać czynności, z zasady, opodatkowane podatkiem VAT. Przy czym, w tej konkretnej sytuacji można skorzystać ze zwolnienia z analizowanego podatku.

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego. Wprawdzie w samej ustawie o VAT nie ujęto pojęcia "transportu sanitarnego", jednakże znajdujemy je w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stosownie do art. 5 pkt 33a tej ustawy, transport sanitarny oznacza przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Jednocześnie w myśl art. 161ba ust. 1 ww. ustawy, transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego.

Wskazali Państwo, że nabyte pojazdy (karetki) spełniają wszystkie cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach dla tego typu pojazdów. Natomiast świadczone usługi wykonywane będą na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zatem, usługi te zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Tekst: Karolina Gierszewska, Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »