REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.
Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Firma transportowa XYZ z siedzibą w Łodzi udzieliła Spółce ZYX z siedzibą w Bydgoszczy do transakcji udokumentowanej fakturą z dnia 18.11.2013 r. premię w wysokości 1500 zł, co udokumentowała wystawioną w dniu 13.01.2014 r. notą księgową. Czy firma transportowa XYZ prawidłowo udokumentowała udzielenie bonusu?

Tytułem wstępu zaakcentować należy, iż w dniu 25 czerwca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę o sygnaturze I FPS 2/12, której przedmiotem była kwestia charakteru i sposobu dokumentowania wypłaty premii pieniężnych. We wskazanej uchwale zostało przyjęte stanowisko, iż premia pieniężna winna być traktowana jako rabat w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jak bowiem wynika z jej treści „wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zmniejszający podstawę opodatkowania”. NSA przychylił się do stanowiska, iż gospodarczo pojęcie „rabatu” jest tożsame z pojęciem „premii pieniężnej”. Zdaniem Sądu „premia stanowi rodzaj przysporzenia dla nabywcy towaru, która może wyrażać się albo dodatkowym świadczeniem (np. otrzymana fizycznie nagroda albo pewna kwota pieniędzy), albo zmniejszeniem dotychczasowego świadczenia (rabatem)” - zatem, w ocenie NSA, z gospodarczego punktu widzenia efekty premii oraz rabatu są identyczne. W ocenie NSA, traktowanie premii pieniężnej jako formy rabatu uzasadnione jest także tym, że efekt ekonomiczny jednej, jak i drugiej z wymienionych czynności jest praktycznie taki sam. A zatem, z powyższej uchwały NSA niewątpliwie wynika, że premia pieniężna winna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT.

REKLAMA

Zobacz też: Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

REKLAMA

Mając na uwadze powyższe, zastanowić się zatem należy nad formą w jakiej premia ta powinna zostać udokumentowana. I tak, z uwagi na okoliczność, iż przedmiotowa premia pieniężna odnosi się do transakcji udokumentowanej fakturą przed dnia 1 stycznia 2014 r. (tj. 18.11.2013 r.) należy w tym zakresie odwołać się do brzmienia przepisów przejściowych obowiązujących.

Jak bowiem wynika z treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, do wystawiania faktur korygujących faktury wystawione przed dniem 1 stycznia 2014 r. (…) stosuje się odpowiednio przepisy art. 106j-106l ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Z powyższych norm wynika zatem, że jeśli do faktur wystawionych przed dniem 1.1.2014 r. podatnik zamierza wystawić fakturę korygującą powinien wystawiając ją stosować przepisy obowiązujące od dnia 1.1.2014 r.

Zobacz też: Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tak, zgodnie z brzmieniem nowo obowiązującego art. 106j pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1, podatnik wystawia fakturę korygującą. Z wykładni literalnej niniejszego przepisu niewątpliwie wynika, że w przypadku udzielenia opustów i obniżek cen (tut: premii) – podatnik udzielający tego bonusu (tut: Spółka XYZ) zobligowany jest do udokumentowania go fakturą korygującą.

A zatem, skoro firma transportowa XYZ udzieliła Spółce ZYX premii w wysokości 1500 zł – w świetle powyższej analizy oznacza to, że firma transportowa XYZ zobligowana jest udokumentowania tej transakcji poprzez wystawienie faktury korygującej. Co znajduje również potwierdzenie w uchwale składu 7 sędziów NSA z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. I FPS 2/12.

Tekst: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA