| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Dokumenty uprawniające do 0% stawki VAT dla WDT

Dokumenty uprawniające do 0% stawki VAT dla WDT

Przepisy ustawy o VAT przewidują dla dostaw towarów, w ramach których następuje wywóz tych towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska preferencyjne opodatkowanie według 0% stawki podatku.

Jak wynika z przytoczonych wyżej regulacji, prawo podatnika do zastosowania przy WDT preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%, uzależnione jest w szczególności od posiadania dokumentów potwierdzających, że doszło do wywozu towaru z terytorium kraju i dostarczenia go na terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska. Udowodnienie przez podatnika, że towary będące przedmiotem dostawy rzeczywiście opuściły terytorium kraju stanowi warunek korzystnego dla podatnika opodatkowania dostawy według 0% stawki podatku.

Podkreślić należy, że dla zastosowania stawki 0% dla WDT wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre ze wspomnianych wyżej dowodów, przy czym katalog dowodów potwierdzających dokonanie WDT nie jest zamknięty. Niemniej jednak dla zastosowania 0% stawki podatku podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji takie dowody, które łącznie potwierdzą fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o VAT nie stanowią o formie dokumentów. Zasadniczo dopuszczalna jest zatem każda forma dokumentu, o ile uprawdopodobnia ona wywóz towarów z terytorium kraju i ich dostarczenie na terytorium innego państwa członkowskiego. Dla zastosowania stawki 0% dla WDT nie jest konieczne posiadanie danego dokumentu w formie papierowej, rolę dowodową może pełnić również dokument w wersji elektronicznej bądź też dokument przesłany za pomocą faksu.

Tekst: Ewelina Błądek Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK