| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Na co zwrócić uwagę przy transporcie ponadgabarytowym?

Na co zwrócić uwagę przy transporcie ponadgabarytowym?

Transport ładunków ponadgabarytowych wymaga dużego doświadczenia nie tylko firmy przewozowej ale również kierowcy prowadzącego pojazd. Na co zwrócić uwagę przy transporcie ponadgabarytowym?

Podstawowym wyzwaniem przy planowaniu transportu ponadgabarytowego są ograniczenia odnoszące się do masy pojazdów poruszających się po drogach. Często, właśnie ze względu na te restrykcje wytyczone są dłuższe trasy. Dodatkowo istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na fakt, iż ciężki i duży pojazd nie jest w stanie rozwinąć znacznej prędkości. Dlatego też z rozwagą należy planować czas wykonania zlecenia.

Przed wiaduktami i tunelami znajdują się oznaczenia odnośnie wysokości, a niekiedy szerokości przejazdu. Niestety często niewykwalifikowani przewoźnicy zupełnie nie zwracają uwagi na te znaki, lub nie potrafią „oszacować” gabarytów zestawu pojazdów, co skutkuje zablokowaniem samochodu w przejeździe, wstrzymaniem ruchu, a czasem nawet zagrożeniem dla transportowanego towaru. Planując trasę trzeba również zwrócić uwagę na lokalizację różnorodnych obiektów (w tym budynków, latarni czy reklam) znajdujących się przy drodze.

Decydując się na transport ponadgabarytowy warto skorzystać z usług firmy logistycznej dysponującej pracownikami, którzy mają doświadczenie w planowaniu tras oraz kierowców wykwalifikowanych w prowadzeniu dużych i ciężkich pojazdów. Przedmioty, których transport zalicza się do transportu ponadnormatywnego, często mają dodatkowo nieregularny kształt, z wieloma wystającymi elementami. Niezbędne jest więc odpowiednie zabezpieczenie załadunku oraz oznaczenie wystających poza obszar pojazdu elementów i przede wszystkim pamiętanie o tym podczas planowania i realizacji transportu - podkreśla Przemysław Boroński, Branch Manager Heavy & Bulky Cargo Division AsstrA Forwarding AG.

Wybierając firmę do realizacji zlecenia warto również zwrócić uwagę czy ma ona doświadczenie w transporcie zagranicznym, ponieważ wiele przewozów nienormatywnych odbywa się pomiędzy krajami, które pomimo przynależności do Unii Europejskiej, mają różne przepisy regulujące transport ponadgabarytowy. Nieznajomość tychże przepisów w dużej mierze wpłynie na czas realizacji zlecenia oraz jego rzetelność i fachowość. Należy również wziąć pod uwagę, czy firma kompleksowo realizuje zlecenia transportowe. Przez kompleksowość działań w tym względzie uznajemy pozyskanie wszelkich koniecznych pozwoleń na transport w kraju i za granicą oraz organizację odpowiedniego sprzętu. Dopiero taka firma da nam gwarancję, że nasz udział w całym skomplikowanym przedsięwzięciu zostanie ograniczony do niezbędnego minimum.

Źródło: Materiały prasowe AsstrA Associated Traffic AG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK