| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Straż miejska zamiast "Drogówki"?

Straż miejska zamiast "Drogówki"?

Przyglądając się statystykom z działalności strażników miejskich można zadać sobie pytanie - po co marnujemy pieniądze na utrzymywanie wydziałów ruchu drogowego w strukturach policji?

Zamysł był dobry. Straż miejska lub straż gminna powinny się głównie skupiać na ochronie spokoju i porządku w miejscach publicznych, na ochronie porządku i kontroli w ruchu drogowym, współdziałać w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, chronić obiekty komunalne i użyteczności publicznej, chronić porządku podczas zgromadzeń, doprowadzać osoby nietrzeźwe do izb wytrzeźwień; informować społeczności lokalne o stanie i rodzajach zagrożeń oraz konwojować dokumenty, przedmioty wartościowe lub wartości pieniężne dla potrzeb gmin.

Trzeba przyznać, że spektrum działania straży jest bardzo szerokie. Nie powinno dziwić, że według informacji prasowych Creandi.pl w zeszłym roku straże gminne i miejskie wystawiły
1 803 722 mandatów za różne wykroczenia.

Jednak przyglądając się statystykom nie da się nie zauważyć, że 81% z wszystkich wystawionych mandatów trafiło do kierowców. Oznacza to, że strażnicy zajmują się głównie jednym z wycinków swojej działalności, czyli kontrolą ruchu drogowego. Co więcej statystyki wskazują na nasilenie tego trendu. Według doniesień Creandi.pl w latach 2010 i 2011 mandaty wystawione kierowcom stanowiły ok. 60 % wszystkich mandatów.

Za wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu straż wystawiła 39 673 mandaty na kwotę 5 193 208 zł – co stanowi zaledwie 2,7% wszystkich wystawionych przez straż mandatów. Od zeszłego roku ewidencji podlegają dodatkowo wykroczenia ujawnione na podstawie urządzeń rejestrujących (fotoradarów). Spośród wszystkich mandatów wystawionych kierowcom - 965 335 zostało wystawionych na podstawie materiału z urządzeń pomiarowych. Stanowi to ponad połowę wszystkich kar nałożonych na kierowców. Stosunkowo wysoka liczba takich mandatów jest spowodowana faktem, że straż może również dysponować fotoradarami stacjonarnymi, które nie wymagają obecności strażnika przy rejestrowaniu wykroczeń.

Źródło: Materiały prasowe Creandi.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK