| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Z Trójmiasta do Łodzi, czy jechać autostradą?

Z Trójmiasta do Łodzi, czy jechać autostradą?

Ile zyskamy poruszając się autostradą z Trójmiasta do Łodzi? A może zaoszczędzony czas nie jest wart zwiększonych kosztów podróży i lepiej pokonać ten dystans poruszając się po drogach krajowych, na których dopuszczalna prędkość jest niższa?

Przejazd autostradą uznawany jest za szybki i komfortowy, choć często płatny. Podróż drogami krajowymi wielu kojarzy się z większymi nakładami czasowymi oraz... dziurami w drogach. Czy jednak autostrada jest naprawdę lepszą alternatywą? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali ten problem na przykładzie trasy z Łodzi do Gdańska.

– Pod uwagę braliśmy dwa warianty: w pierwszym badaliśmy drogę wiodącą przez autostradę A1, a w drugim trasę biegnącą przez drogi krajowe – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Wyniki badań wskazują, że przejazd autostradą jest znacznie szybszy niż mogłoby się wydawać – dodaje Florkowska. Przejazd z Łodzi do Gdańska drogami krajowymi trwa 5 h 23 min w trakcie których kierowca pokonuje 359 km. Pokonanie tej samej trasy z wykorzystaniem A1 oznacza podróż trwającą 3 h 50 min i pokonanie 334 km.

Wygląda na to, że kierowca, który wybierze autostradę A1 do celu dojedzie o 1,5 godziny szybciej niż jego kolega, który postawił na krajówki. Czysty zysk? Nie do końca, bo za szybki dojazd trzeba płacić. Korzystanie z A1 jest częściowo płatne. Przejazd na linii Toruń – Gdańsk to dla auta osobowego koszt 29 zł 90 gr i to w jedną stronę. Jeśli zmotoryzowany pokonywałby taką trasę dwa razy (raz jadąc do Gdańska a potem z niego wracając) to przejazd A1 pozwoliłby mu zaoszczędzić ok. 3 godzin, ale ta przyjemność kosztowałaby w granicach 60 zł.

Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK