| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czym się zajmują integratorzy transportowi?

Czym się zajmują integratorzy transportowi?

Ostatnio na rynku usług ekspresowej dystrybucji coraz częściej można spotkać integratorów transportowych. Czym się zajmują i do kogo skierowane są ich usługi?

W przypadku outsourcingu bardzo popularna jest koncepcja „One stop shopping”, a więc możliwość korzystania z różnego rodzaju usług u jednego operatora, oferującego rozwiązania kompleksowe, pozwalające na rzeczywistą integrację systemów logistycznych klienta i dostawcy. Dlatego w ostatnich latach właśnie na rynku usług ekspresowej dystrybucji liczą się przede wszystkim tzw. integratorzy. Są to firmy, które oferują kompleksowe usługi, będąc w stanie w pełni odpowiedzieć na najbardziej nawet złożone potrzeby klienta. Wystarczy choćby poddać analizie ofertę TNT: obok tradycyjnie oferowanych usług ekspresowego transportu przesyłek (dokumentowych, paczek oraz dużych frachtów), potocznie nazywanych usługami kurierskimi i realizowanymi zwykle transportem lotniczym, znajdują się również ekonomiczne usługi transportu drogowego. Firma może zrealizować dowolną usługę wymagającą specjalistycznej wiedzy - począwszy od aranżacji skomplikowanych transportów, po szeroko rozwinięty wachlarz usług specjalistycznych – m.in. transportu przesyłek niebezpiecznych, aranżowania czarterów lotniczych na indywidualne zlecenie. 

Na polskim rynku działają zarówno ogromni, międzynarodowi integratorzy transportowi, jak i mniejsze, rodzime firmy. Geneza tych ostatnich sięga nieodległych czasów, gdy wiele firm szukało oszczędności. W rezultacie wiele przedsiębiorstw likwidowało działy transportowe i zaczynało korzystać z lokalnych firm przewozowych, powstających na bazie likwidowanego majątku. Odchodzący pracownicy posiadając know-how zakładali własne firmy i świadczyli usługi swoim wcześniejszym pracodawcom. Niewielkie podmioty bez większych problemów - z racji małego zaangażowania kapitałowego i braku rozbudowanej infrastruktury - były w stanie sprostać bardzo rygorystycznym warunkom cenowym. Dziś na rynku wciąż działa wiele takich małych firm posiadających kilka samochodów i obsługujących kilku klientów.
Jednak standardy niezmiennie kształtują najwięksi dostawcy usług transportowych. Firmy te dysponują rozbudowanymi systemami doręczeń - dzięki nim możliwe staje się doręczenie towaru w ciągu krótkiego czasu, bez względu na konfigurację miejsca odbioru i dostawy. Obserwując zmiany procesów dostaw w krajach UE, które wskazują na rosnące zainteresowanie płynnymi dostawami charakteryzującymi się zdefiniowanymi terminami doręczeń, możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie podobny trend zostanie utrzymany w Polsce.

Tekst przygotowany przez ekspertów TNT Express

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK