| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Wpływ wspólnych przejazdów na rynek kolejowy

Wpływ wspólnych przejazdów na rynek kolejowy

Czy rosnąca popularność wspólnych przejazdów samochodowych w połączeniu z rozwojem siatki dróg ekspresowych w Polsce są zagrożeniem dla transportu kolejowego?

Okazuje się, że niezwykła popularność wspólnych przejazdów samochodowych odbija się na kondycji kolei państwowych. Przekonali się o tym Francuzi, których narodowy przewoźnik kolejowy SNCF znajduje się w najgorszej kondycji od lat.

Tymczasem to właśnie z Francji przybył do nas serwis kojarzący ze sobą pasażerów potrzebujących dojechać do jakiegoś miasta oraz kierowców z samochodami podążających w tym samym kierunku. 

We Francji serwis BlaBlaCar jest największą platformą organizującą wspólne przejazdy i to on zdeklasował na rynku sławę francuskich kolei – TGV. Miesięcznie kierowcy wspomnianego serwisu przewożą w Europie ponad 600 tys. pasażerów - to tyle, co 1,5 tysiąca pełnych składów pociągowych TGV. Na taką sytuację na francuskim rynku transportowym wpływ miał nie tylko kryzys ekonomiczny, lecz również strajki pracowników kolei czy stale drożejące bilety. Tymczasem przejazd z kierowcą skojarzonym poprzez serwis internetowy może być nawet 3 razy tańszy niż pociąg na tej samej trasie.

Według Michała Pawelca, współzałożyciela platformy wspólnych przejazdów BlaBlaCar w Polsce, jeszcze nie, ale to kwestia najbliższych lat. - „Wszyscy znamy obrazki z telewizji, gdy jadąc na święta do domu, ludzie nie mieszczą się w wagonach albo pociąg grzęźnie w polu na trzy godziny. Z drugiej strony wciąż rozwija się sieć nowoczesnych autostrad i dróg ekspresowych. W Polsce BlaBlaCar działa dużo krócej niż we Francji, ale jeśli liczba zwolenników wspólnych przejazdów będzie rosła tak szybko, jak do tej pory, PKP może odczuć to już za 2-3 lata.”- mówi Pawelec.

Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »