REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może złożyć zabezpieczenie akcyzowe w miejsce innych podmiotów?

alkohol, wino
alkohol, wino
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje możliwość, by zabezpieczenie akcyzowe w przypadku sprowadzania wina, w naszym imieniu zostało złożone przez inny podmiot?

REKLAMA

Nasza firma planuje dokonywać transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego wina z Włoch. W tym celu mamy zamiar uzyskać zezwolenie na działalność jako zarejestrowany odbiorca. W związku z tak zorganizowanymi transakcjami będziemy zobowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Z tym właśnie obowiązkiem wiąże się nasze pytanie. Mianowicie, czy istnieje możliwość, by zabezpieczenie akcyzowe w naszym imieniu zostało złożone przez inny podmiot (przewoźnika)?

REKLAMA

W ramach planowanej transakcji Państwa firma występować będzie jako zarejestrowany odbiorca. Nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca jest jedną z czynności z którą wiążę się obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W taki przypadku, co do zasady, zabezpieczenie akcyzowe powinien złożyć podmiot dokonujący nabycia (Państwa firma). Jednakże w ustawie o podatku akcyzowym przewidziane zostały odstępstwa od wskazanej zasady, umożliwiające złożenie zabezpieczenia akcyzowego jak gdyby „w zastępstwie” przez podmioty trzecie.

Kto może złożyć zabezpieczenie akcyzowe w zastępstwie podmiotów zobowiązanych?
Katalog podmiotów uprawnionych do złożenia zabezpieczenia akcyzowego zamiast innego podmiotu lub wraz z nim solidarnie, jest katalogiem zamkniętym. Wynika z tego, iż zastępczego złożenia zabezpieczenia akcyzowego może dokonać jedynie jeden z podmiotów wskazanych w regulującym tę kwestię art. 63 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Podmiotem tym może być:

  • przewoźnik lub spedytor;
  • właściciel wyrobów akcyzowych;
  • odbiorca wyrobów akcyzowych;
  • wszystkie lub kilka ze wskazanych powyżej podmiotów.

REKLAMA

Podkreślić należy, iż złożenie zabezpieczenia akcyzowego przez przewoźnika lub spedytora ograniczone jest jedynie do sytuacji gdy zabezpieczenia akcyzowego wymagane jest w związku z dokonywanym przez tego przewoźnika lub spedytora przemieszczaniem w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów należących do podmiotu zobowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wskazać, iż obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku akcyzowym dotyczące składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmioty trzecie są bardziej rygorystyczne, niż przepisy regulujące tę kwestię przed 1 września 2010 r. (obecna forma art. 63 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym wprowadzona została w życie z tą właśnie datą). Przed wskazaną datą w charakterze zastępcy składającego zabezpieczenie akcyzowe w miejsce zobowiązanego podmiotu mógł wystąpić każdy podmiot trzeci. Wprowadzone od 1 września 2010 r. zmiany miały na celu lepsze zabezpieczenie danych transakcji, przez ograniczenie katalogu podmiotów mogących składać takie zabezpieczenie jedynie do podmiotów, które w danych transakcjach biorą udział.

Przyjęcie zabezpieczenia akcyzowego składanego przez podmiot trzeci, musi być poprzedzone złożeniem wniosku do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wniosek o przyjęcie takiego zabezpieczenia składany jest przez podmiot zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Przykład

Spółka A planuje dokonać nabycia wyrobów akcyzowych z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej jako zarejestrowany odbiorca. W związku z tą transakcją wystąpiła z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na działalność jako zarejestrowany odbiorca. W ramach przedmiotowej czynności Spółka A, jako zarejestrowany odbiorca jest zobowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W umowie dotyczącej transportu nabywanych wyrobów akcyzowych do Polski ustalono, iż przewoźnik złoży w imieniu Spółki A zabezpieczenie akcyzowe. Spółka A jest zobowiązana do wystąpienia z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o przyjęcie zabezpieczenia akcyzowego od przewoźnika.

Co istotne, w przypadku złożenia przez uprawniony podmiot trzeci zabezpieczenia akcyzowego, podmiot ten odpowiada cały swoim majątkiem solidarnie z podmiotem zobowiązanym do złożenia zabezpieczenia akcyzowego za zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. Odpowiedzialność ta ograniczona jest jednakże do wysokości kwoty złożonego zabezpieczenia akcyzowego (art. 63 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).

Forma zabezpieczenia akcyzowego

Warto również wskazać, iż w przypadku składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot trzeci możliwe jest zastosowanie jedynie następujących form zabezpieczenia akcyzowego:

  •  depozytu w gotówce;
  • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  • czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.

Wynika z tego, iż w przypadku składania zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot trzeci, nie jest możliwe złożenie zabezpieczenia akcyzowego w formie weksla własnego lub innego dokumentu mającego wartość płatniczą.

Reasumując stwierdzić należy, że zabezpieczenie akcyzowe w Państwa przypadku może być na Państwa wniosek złożone przez przewoźnika o ile będzie ono złożone w odpowiedniej formie, przykładowo w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej.

Tekst: Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA