| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmodernizowany Kodeks Celny od 1-go listopada 2013 r.

Zmodernizowany Kodeks Celny od 1-go listopada 2013 r.

Data wejścia w życie Zmodernizowanego Kodeksu Celnego została przesunięta z 24 czerwca na 1-go listopada 2013 r.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów - data stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z 23 kwietnia 2008 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny) zostaje przesunięta z 24 czerwca 2013 r. na 1 listopada 2013 r.

ZKC ma na celu zastąpienie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny. ZKC wszedł w życie 24 czerwca 2008 r., jednak zgodnie z art. 188 ust. 2 rozpoczęcie jego stosowania nastąpi dopiero z chwilą stosowania przepisów wykonawczych, nie później niż 24 czerwca 2013 r.

Ze względu na konieczne zmiany, przed datą stosowania Zmodernizowanego Kodeksu Celnego rozpoczęły się prace nad jego przekształceniem, co skutkowało przygotowaniem projektu Unijnego Kodeksu Celnego (UKC). UKC uchyli i zastąpi ZKC, jednakże z uwagi na opóźnienia w pracach legislacyjnych niemożliwe jest jego przyjęcie przed 24 czerwca 2013 r.
W związku z tym, aby rozwiązać skomplikowany stan prawny podjęto działania mające na celu odroczenie daty stosowania ZKC. Projekt rozporządzenia zmieniającego datę został przyjęty przez Radę UE i w najbliższym czasie będzie poddany głosowaniu w Parlamencie Europejskim.

Odroczenie daty stosowania ZKC umożliwi zakończenie prac nad projektem UKC. Pełne stosowanie UKC w oparciu o systemy informatyczne planowane jest do końca 2020 r.
Terminy wdrożenia poszczególnych systemów i okresy przejściowe zostaną wskazane w aktach wykonawczych/delegowanych, których przyjęcie nastąpi w ciągu 30 miesięcy od dnia przyjęcia UKC.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK