| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Dostawa artykułów spożywczych na statek powietrzny – stawka VAT

Dostawa artykułów spożywczych na statek powietrzny – stawka VAT

Czy w odniesieniu do realizowanych dostaw artykułów spożywczych na rzecz firmy oferującej międzynarodowe loty czarterowe znajduje zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 0%?

Podstawowa stawka podatku VAT, co do zasady, wynosi 23%. Jednakże od powyższej reguły ustawodawca przewidział wyjątki (8%, 5% oraz 0%). I tak, w myśl art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym. Przy czym, możliwość zastosowania obniżonej stawki podatku VAT uzależniona jest od prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w ww. przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).

Analiza przywołanej regulacji prowadzi do wniosku, że wskazana powyżej preferencyjna stawka podatku ma charakter warunkowy. Można ją zastosować jedynie, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • towary mają służyć zaopatrzeniu środków transportu lotniczego,
  • środki transportu lotniczego są używane głównie do wykonywania transportu międzynarodowego, 
  • podatnik prowadzi dokumentację, z której jednoznacznie wynika spełnienie wskazanych powyżej warunków.

W tym miejscu należy zastanowić się kiedy mamy do czynienia z towarami służącymi zaopatrzeniu środków transportu lotniczego. Niestety przepisy ustawy o VAT nie dają nam w tym zakresie żadnych wytycznych. Należy jednak pamiętać, że art. 83 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy stanowi implementację do polskiego porządku prawnego art. 148 pkt e-g Dyrektywy 2006/112/WE Rady z w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej dalej Dyrektywą 112). Tym samym zasady stosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do czynności wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT są bezpośrednią konsekwencją obowiązujących przepisów prawa wspólnotowego.

Zwróćmy uwagę, iż zgodnie z art. 148 Dyrektywy 112, Państwa członkowskie zwalniają z opodatkowania m.in. dostawy towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego statków powietrznych używanych przez linie lotnicze zajmujące się głównie odpłatnym przewozem na trasach międzynarodowych. Użyte przez ustawodawcę wspólnotowego sformułowanie „zaopatrzenie ogólne” należy odczytywać w ten sposób, że nie wszystkie dostawy towarów stanowiące zaopatrzenie statków powietrznych są objęte preferencyjnym sposobem opodatkowania. Przez „zaopatrzenie ogólne” należy bowiem rozumieć takie towary, których nabycie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania statku powietrznego.

Artykuły spożywcze, o których mowa w zapytaniu, nabywane są w celu zaspokojenia potrzeb pasażerów. Zatem ich nabycie nie wykazuje związku z prawidłowym funkcjonowaniem statku powietrznego. W konsekwencji, dostawa powyższych produktów nie spełnia definicji dostawy towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego i tym samym nie może korzystać ze stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »