| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Termin wystawienia faktury dokumentującej tzw. eksport usług

Termin wystawienia faktury dokumentującej tzw. eksport usług

Polski przewoźnik regularnie świadczy usługi transportowe na rzecz zagranicznych kontrahentów (zarówno unijnych, jak i mających siedzibę w krajach nienależących do UE).W jakim terminie powinien wystawić fakturę dokumentującą tzw. eksport usług na gruncie przepisów obowiązujących od 1-go stycznia 2013 r.?

1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wprowadzone zmiany odnoszą się m.in. do terminów wystawiania faktur w przypadku eksportu usług. Pod pojęciem tym należy rozumieć świadczenie usług opodatkowanych poza terytorium kraju, innymi słowy takich, dla których miejsce świadczenia ustalone zostało poza terytorium kraju. Co do zasady, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz przedsiębiorców jest kraj, w którym siedzibę ma nabywca usługi (art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W myśl §9 ust. 5 pkt 1 analizowanego rozporządzenia w przypadku świadczenia usług, dla których miejscem świadczenia jest miejsce określone w art. 28b ustawy (kraj siedziby nabywcy usługi) na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych dla podatku od wartości dodanej lub obowiązanych do takiej identyfikacji, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Określając termin wystawienia faktury w przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz kontrahenta zagranicznego trzeba mieć zatem na uwadze w jakim państwie siedzibę ma nabywca usługi (od tego, czy jest to kontrahent unijny, czy podmiot mający siedzibę poza terytorium UE zależy w jakim terminie faktura powinna być wystawiona).

W przypadku świadczenia usługi transportowej na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE fakturę wystawia się po wykonaniu usługi, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Co jednak niezwykle istotne termin ten znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy łącznie spełnione są następuje warunki:

  • miejsce świadczenia usługi ustalono w oparciu o art. 28b ustawy o VAT, na terytorium innego niż Polska kraju UE (usługobiorca ma siedzibę w ww. kraju);
  • usługa została wykonana na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy zarejestrowanego na potrzeby podatku VAT w jednym z państw członkowskich UE;
  • zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W przypadku świadczenia usługi transportowej na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE fakturę wystawia się po wykonaniu usługi, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.
W przypadku świadczenia usługi transportowej na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE fakturę wystawia się po wykonaniu usługi, ale nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Wersja PREMIUM Kodeks Pracy 2016169.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »