| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Rynek transportu w Polsce - piwo napędza gospodarkę

Rynek transportu w Polsce - piwo napędza gospodarkę

Lider branży piwowarskiej w Polsce wydaje na transport 221 mln zł rocznie. Transport piwa to duża część rynku branży logistycznej w Polsce.

Według raportu Ernst & Young, Kompania Piwowarska na przewóz swoich piw wydaje rocznie około 221 mln złotych. Okazuje się również, że w skali całego kraju za sprawą KP i jej browarów pracę w branży transportowej ma 1 421 osób. To tak jakby dzięki Kompanii Piwowarskiej działała jedna z największych w Polsce firm logistycznych. KP posiada takie możliwości dzięki sieci 14 centrów dystrybucji, przy czym 3 centra usytuowane są bezpośrednio przy browarach w Poznaniu, Tychach i Białymstoku. Ponadto firma dysponuje własną dużą flotą ciężarową, którą konsekwentnie rozwija, czego efektem jest zwiększenie zatrudnienia w logistyce.

Funkcjonowanie Kompanii Piwowarskiej największą korzyść przynosi regionom, w których zlokalizowane są browary, czyli Wielkopolsce, Górnemu Śląskowi i Podlasiu. Na transport w województwie wielkopolskim KP wydaje rocznie 86,5 mln złotych i pośrednio wpływa na zatrudnienie 554 osób w tej branży. Na Śląsku jest to odpowiednio ponad 60 mln złotych i 384 miejsca pracy. Natomiast w województwie podlaskim w 2010 roku lider branży piwowarskiej wydał 39 mln złotych i wygenerował zatrudnienie dla 242 osób.
– Procesy transportowe są w naszej branży nie do przecenienia. Bardzo istotne jest bowiem, żeby piwa produkowane w KP zostały w odpowiednich warunkach i jak najkrótszym czasie dostarczone do konsumentów. Tylko wtedy zachowają swoją wysoką jakość. Cieszymy się, że dzięki realizacji dostaw piw KP rozwija się branża transportowa oraz cała polska gospodarka – mówi Konrad Czebreszuk, dyrektor ds. logistyki w Kompanii Piwowarskiej. 

Kompania Piwowarska bezpośrednio daje pracę ok. 3200 osobom, jednak będąc nabywcą i dostawcą towarów i usług, w skali całej Polski wpływa na zatrudnienie 65 000 ludzi, czyli populacji miasta wielkości Stalowej Woli, Leszna czy Kędzierzyna-Koźla. Większość z tych miejsc pracy (33 300) jest związanych z zaopatrzeniem, m.in. z transportem, na pozostałą część składają się pracownicy sektora detalicznego (9 800) i branży gastronomicznej (19 000).
Raport „Wkład Kompanii Piwowarskiej w polską gospodarkę” jest częścią badania przeprowadzonego w 2011 roku przez Ernst & Young i Regional Policy Research na zlecenie Grupy SABMiller Europe. Całe badanie dotyczyło znaczenia produkcji i sprzedaży jej piwa. Analizą objęto 10 krajów: Czechy, Węgry, Włochy, Holandię, Polskę, Rumunię, Rosję, Słowację i Wielką Brytanię. Badanie skupiało się na gospodarczym znaczeniu SABMiller w Europie i Rosji, wpływie browarów grupy na regiony, w których są one zlokalizowane, oraz na polityce w dziedzinie przedsiębiorczości społecznej i zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Materiały prasowe Kompanii Piwowarskiej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK