REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek leasingu w Polsce, w 2012 r. Czy coś się zmieniło?

REKLAMA

REKLAMA

Specjaliści oceniają mijający 2012 rok dla rynku leasingu jako interesujący. Z jednej strony dało się wyczuć spowolnienie, ale z drugiej nastąpiło wiele zmian.

Przedstawiciele spółek leasingowych BZ WBK przygotowali zestawienie podsumowujące rynek leasingu w Polsce w 2012 r. Poniżej przedstawiamy najważniejsze tendencje.

REKLAMA

Nr 1. Dynamiczny wzrost segmentu rolniczego

M.in. dzięki funduszom unijnym rynek leasingu w branży rolniczej rozwijał się najdynamiczniej. Rolnicy wykorzystują leasing głównie w zakresie sfinansowania użytkowania ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych oraz maszyn rolniczych. W przyszłym roku dynamika wzrostu może spaść ze względu na wyczerpanie funduszy UE.

Nr 2. Wzrost udziału w rynku akcesoriów leasingu

REKLAMA

Okazuje się, że coraz więcej osób sięga po różnego rodzaju dodatki dołączane do ofert finansowania. Według badania przeprowadzonego na zlecenie spółek leasingowych BZ WBK, że już 32 % przedsiębiorców leasingujących pojazdy decyduje się na zakup ubezpieczenia, 13% na kartę paliwową, a 9 % usługi serwisów samochodowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz większa popularność usług dodatkowych jest spowodowana przede wszystkim coraz atrakcyjniejszymi ofertami, które przedstawiają firmy leasingowe. Mamy tu na myśli nie tylko koszty związane z wykupem oferty lecz również komfort związany z ograniczaniem formalności.

Nr 3. Leasing w branży budowlanej i nieruchomościach nadal w kryzysie

Na słabą sytuację na rynku leasingu w branżach budowlanej i nieruchomości ma wpływ przede wszystkim niski popyt na nieruchomości. Tym samym analitycy wskazują, że leasingowi we wspomnianych branżach mogą pomóc zmiany, które weszły w życie 1-go stycznia br., a konkretnie możliwość leasingowania budynków znajdujących się w użytkowaniu wieczystym oraz skrócenie do 5-ciu z 10-ciu lat okresu leasingu nieruchomości podlegających amortyzacji.

Nr 4. Porażka leasingu konsumenckiego

Główną przyczyną porażki leasingu konsumenckiego na polskim rynku jest wg. Daniela Mrozka - dyrektora Marketingu i Wsparcia Sprzedaży w Spółkach Leasingowych BZ WBK -  fakt, że "Taki leasing oferuje w tym momencie tylko kilka firm i dotyczy on wyłącznie finansowania samochodów, tak więc wybór oferty jest mocno ograniczony. Dodatkowo, przysłowiowego Kowalskiego, w odróżnieniu od firm, nie dotyczą korzyści podatkowe leasingu. To sprawia, że produkt ten nie ma istotnej przewagi nad powszechnym na rynku kredytem bankowym".

Nr 5. Większe promocje na rynku leasingu

Końcówka roku 2012 upłynęła pod znakiem większych niż w poprzednich latach promocji związanych z rynkiem leasingowym. Duże upusty cenowe związane były załamaniem rynku sprzedaży nowych samochodów oraz słabszym wynikiem rynku leasingowego.

Prognozy na 2013 r., komentarz eksperta:

"Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie wciąż jest bardzo dynamiczna. W związku z tym, trudno jest obecnie prognozować, jak będzie wyglądał rynek leasingu w roku 2013. Barierami wzrostu na pewno będą utrzymująca się niepewność gospodarcza, ograniczony popyt oraz niższa dynamika inwestycji polskich firm. Z drugiej strony, część inwestycji, szczególnie o charakterze odtworzeniowym, realizowana jest bez względu na koniunkturę, a leasing jest narzędziem, które pozwala finansować je szybko i bez zbędnych formalności. Szczególnie w sytuacji, kiedy ze względu na zaostrzone kryteria oceny, dostępność oferowanych przez banki kredytów jest mniejsza", ocenia Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK. 

Opracował: Tomasz Korniejew, źródło: Materiały Biura Prasowego Spółek Leasingowych BZ WBK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA