| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Leasing samochodu – finansowy czy operacyjny?

Leasing samochodu – finansowy czy operacyjny?

W czasach spowolnienia gospodarczego liczy się każda złotówka, dlatego warto rozważyć takie formy finansowania inwestycji, które przynoszą firmom więcej wymiernych korzyści. Przedsiębiorcy, którzy planują zakup samochodu, często decydują się na leasing – który z nich jednak wybrać, operacyjny czy finansowy? Jakie są między nimi różnice?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę korzyści podatkowe oraz różnice w fakturowaniu. W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu dla Klienta jest cała rata leasingowa (kapitał + odsetki) natomiast w przypadku leasingu finansowego – odsetki oraz amortyzacja (odpisów amortyzacyjnych w leasingu finansowym dokonuje Korzystający). Jednocześnie występują znaczne różnice w fakturowaniu w zależności od rodzaju leasingu.

Leasing operacyjny, na gruncie ustawy o podatku VAT, traktowany jest jako usługa. Stąd w tym przypadku finansujący wystawia faktury VAT na poszczególne raty leasingowe – zgodnie z harmonogramem płatności. Natomiast leasing finansowy – zgodnie z ww. ustawą – traktowany jest jako dostawa towaru.

Dlatego też wybierając tę formę leasingu Korzystający otrzyma z firmy leasingowej jedną fakturę VAT na sumę wszystkich należności leasingowych i będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT naliczonego z góry od tych płatności. Następnie, w trakcie trwania umowy leasingu finansowego, będzie otrzymywał noty księgowe na kwotę netto raty leasingowej. Dodatkowo, stawka podatku VAT w leasingu operacyjnym wynosi zawsze 23%, natomiast w leasingu finansowym tyle, ile ustawowo przypisano do danego przedmiotu.

Jakie wydatki gotówkowe poniesie klient, zawierając umowę leasingu operacyjnego, a jakie w przypadku leasingu finansowego?

Na potrzeby wyliczenia całkowitego wydatku w leasingu załóżmy, że przedsiębiorca chciałby wziąć w leasing samochód osobowy o wartości 80.000 zł netto i jest gotów wpłacić standardową kwotę udziału własnego, czyli 10 procent (8.000 zł netto). Umowa zostanie podpisana na 36 miesięcy, a koszt końcowego wykupu będzie wynosił 0,10 procent, czyli 80 zł netto. Raty leasingowe będą na poziomie 2,84 procent (liczone od wartości początkowej samochodu) w tym przypadku 2.269,57 zł.

Taka oferta jest możliwa zarówno dla leasingu operacyjnego jak i finansowego. W obu przypadkach wydatki na raty leasingowe netto (bez VAT) wynoszą 81.704,52 zł. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze wspomniany wkład własny oraz koszt końcowego wykupu. Wydatek na leasing wyniósłby zatem 89.784,52 zł netto.

Dodatkowym wydatkiem jest podatek VAT – warto zwrócić uwagę na różnicę w terminach jego ponoszenia. Zarówno w leasingu operacyjnym, jak i finansowym podatek VAT od wszystkich płatności w naszym przykładzie wyniesie 20.650,44 zł. W leasingu operacyjnym klient zapłaci go jednak w częściach: 1.840 zł w momencie zapłaty udziału własnego, następnie po 522 zł przy zapłacie poszczególnych rat leasingowych i po zakończeniu umowy leasingu – 18,40 zł przy wykupie samochodu.

Natomiast w leasingu finansowym cała kwota będzie musiała być zapłacona jednorazowo z góry. To oznacza, że pod względem łącznych wydatków obie umowy są porównywalne, natomiast z uwagi na przepisy ustawy o podatku VAT, w leasingu finansowym klient musi dysponować większą kwotą w momencie zawarcia umowy leasingu, która będzie przeznaczona na pokrycie podatku VAT naliczonego z góry, a nie doliczonego do poszczególnych płatności leasingowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK