| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czy realizacja prawa zastawu na przesyłce kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Czy realizacja prawa zastawu na przesyłce kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Podatnicy świadczący usługi transportowe, w celu zabezpieczenia roszczeń o zapłatę wynagrodzenia za zrealizowaną usługę mają możliwość ustanowienia zastawu na przewożonych przesyłkach. Wtedy też, w sytuacji gdy kontrahent nie ureguluje wymaganych należności, podmioty te mogą podjąć kroki zmierzające do sprzedaży zajętych ruchomości w drodze egzekucji komorniczej.

Powstaje jednak wątpliwość czy ww. transakcja winna zostać rozliczona na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Przeanalizujmy poniższy przykład:

Spółka prowadząca działalność logistyczną, mimo ustanowienia zastawu na przesyłce, nie uzyskała od kontrahenta (podatnika podatku VAT czynnego) spłaty wierzytelności. W związku z powyższym, podatnik po uzyskaniu od sądu nakazu zapłaty zaległych płatności (za zabezpieczenie których zajął przewożoną przesyłkę) zwrócił się z do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji z przedmiotu zastawu. Ostatecznie, komornik sprzedał zajęte ruchomości na drodze licytacji publicznej. W opinii Spółki, sprzedaż komornicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Rynek usług transportowych

Czy podatnik ma rację?

Wątpliwości jakie w przedstawionej sytuacji się pojawiają - związane są przede wszystkim z pozycją komornika jako strony transakcji. Wiele podmiotów uważa, że komornik nie jest podatnikiem podatku VAT, a tym samym – sprzedaż komornicza stanowi czynność neutralną na gruncie analizowanego podatku. Organy władzy publicznej (oraz urzędy obsługujące te organy) nie są przecież uznawane za podatnika VAT w zakresie zadań nałożonych przez przepisy, dla realizacji których zostały powołane. Natomiast komornik jest funkcjonariuszem publicznym, wykonującym czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych, jak również inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów (vide: art. 1 oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »