| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czy realizacja prawa zastawu na przesyłce kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Czy realizacja prawa zastawu na przesyłce kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Podatnicy świadczący usługi transportowe, w celu zabezpieczenia roszczeń o zapłatę wynagrodzenia za zrealizowaną usługę mają możliwość ustanowienia zastawu na przewożonych przesyłkach. Wtedy też, w sytuacji gdy kontrahent nie ureguluje wymaganych należności, podmioty te mogą podjąć kroki zmierzające do sprzedaży zajętych ruchomości w drodze egzekucji komorniczej.

Niemniej jednak, przepis art. 18 ustawy o VAT jednoznacznie wskazuje, że komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne są płatnikami podatku VAT od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W rezultacie, w świetle literalnego brzmienia zacytowanego przepisu, stanowisko spółki zgodnie z którym sprzedaż komornicza nie podlega VAT - uznać należy za nieprawidłowe. Otóż, komornik wykonujący czynności egzekucyjne w stosunku do dłużnika (podatnika VAT), na podstawie których Spółka uzyska zaspokojenie roszczeń wynikających z zawartej umowy przewozu, zobowiązany będzie odprowadzić podatek od towarów i usług powstały z tytułu tej sprzedaży (niejako za dłużnika). Co więcej, winien on wystawić w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży zastawionych towarów.

Na marginesie warto jednak zauważyć, że komornik nie jest zobowiązany odprowadzić podatek VAT w każdej sytuacji. Jak bowiem czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 kwietnia 2011 r. (sygn. BPP1/443-647/11/ES): „komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika.

Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku”. Jednakże to w wyjątkowych sytuacjach nastąpi.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »