| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Jaki VAT dla usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich?

Jaki VAT dla usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich?

Stawkę podatku w wysokości "0%" stosuje się do usług świadczonych na obszarze portów morskich polegających na obsłudze środków transportu morskiego lub służących bezpośrednim potrzebom ich ładunków. Jak to rozliczyć?

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc. Jednakże ustawodawca, zarówno w treści samej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej wydanych, przewidział pewne wyjątki umożliwiające zastosowanie preferencyjnych stawek podatku oraz zwolnienia od tegoż podatku.

Zerowy VAT za usługi w porcie morskim

Stawkę podatku w wysokości "0%" stosuje się do usług świadczonych na obszarze portów morskich polegających na obsłudze środków transportu morskiego lub służących bezpośrednim potrzebom ich ładunków oraz usług świadczonych na obszarze portów morskich, związanych z transportem międzynarodowym, polegających na obsłudze środków transportu lądowego oraz żeglugi śródlądowej lub służących bezpośrednim potrzebom ich ładunków (art. 83 ust. 1 pkt 9 oraz pkt 9a ustawy o VAT).

Do usług służących bezpośrednim potrzebom ładunków ustawodawca zaliczył zaś: załadunek, wyładunek, przeładunek oraz inne usługi wykonywane na tych ładunkach niezbędne do wykonania usługi transportu tych ładunków, z wyjątkiem usług składowania tych ładunków. Z tym, że usługi składowania ładunków, które stanowią część załadunku, wyładunku lub przeładunku, w części wykonywanej w okresie nieprzekraczającym:

1. 20 dni dla ładunków przewożonych w kontenerach,

2. 60 dni dla pozostałych ładunków
- zalicza się do usług służących bezpośrednim potrzebom ładunków (art. 83 ust. 2a ustawy o VAT).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK