| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Logistyka nie powinna budować swojej przyszłości tylko w oparciu o prognozy rynkowe

Logistyka nie powinna budować swojej przyszłości tylko w oparciu o prognozy rynkowe

Perspektywy dla rozwoju rynku TSL są bardzo optymistyczne. Globalny kryzys nie wpłynął negatywnie na rozwój największych graczy na rynku, więc w kontekście pozytywnych prognoz sytuacji gospodarczej tym bardziej należy spodziewać się ożywienia w branży.

Jako operator logistyczny budujemy politykę rozwoju sieci i usług nie tylko na bazie prognoz rynkowych, ale przede wszystkim w oparciu o tradycję i doświadczenia organizacji o światowym zasięgu, dlatego dziś, podobnie jak w trudnym okresie kryzysu, optymistycznie patrzymy w przyszłość.

Decydującą część działalności firm z branży TSL stanowi transport drogowy. Mimo wielu zagrożeń jak rosnące ceny benzyny czy stan dróg w Polsce, prognozowany jest dalszy, dynamiczny wzrost tej grupy. Planując rozwój w kolejnych latach, stawiamy na European Logistics (transport lądowy, który w 2011 roku wygenerował aż 61proc. całego obrotu).

Kluczem do podboju rynku od wielu lat jest modernizacja i rozbudowa infrastruktury. W ciągu najbliższych 5 lat firma Dachser zainwestuje w rozwój sieci europejskiej ponad 1,3 miliarda Euro.

Poprawa kondycji światowej gospodarki zapewne wymiernie przełoży się na znaczący rozwój usług logistycznych. Wśród przedsiębiorstw obserwuje się wciąż rosnącą popularność przenoszenia własnej działalności logistycznej na operatorów zewnętrznych, dlatego największy wzrost przewidujemy właśnie w segmencie kompleksowej obsługi, indywidualnie dostosowanej do wymagań klientów.

Spodziewamy się utrzymania tego pozytywnego trendu, stąd nasze plany inwestycyjne m. in. w powiększanie powierzchni magazynowej, rozwój nowych technologii IT oraz wzbogacenie palety usług dodanych (VAS).

Duże nadzieje pokładamy również w rozwoju inteligentnych usług kompleksowych Dachser DIY Logistics (ang. do it yourself). Rozwiązanie to, dedykowane specyficznym branżom m.in. dostawcom do sieci marketów budowlanych, oferuje naszym klientom obsługę całego łańcucha dostaw - od producenta aż do miejsca sprzedaży detalicznej, jest swojego rodzaju novum na rynku i z pewnością otwiera nowe możliwości, stanowiąc jednocześnie nie lada wyzwanie. Kluczowa jest tutaj właściwa segmentacja usług, kierowanych do poszczególnych branż.

Silny nacisk na ekologiczne rozwiązania i zrównoważony rozwój spowoduje zapewne, iż branża transportowa coraz częściej będzie sięgała po rozwiązania intermodalne, w większym stopniu wykorzystując np. alternatywną dla transportu drogowego kolej.

W najbliższych latach nie spowoduje to jednak rewolucji na rynku i spadku popularności transportu drogowego.

Zagrożeniem płynącym z rynku jest pogarszający się stan finansów w poszczególnych krajach, którego wpływ z pewnością odczuje cała europejska gospodarka. W przypadku spowolnienia małe i średnie przedsiębiorstwa często będą musiały działać wyłącznie w oparciu o własny kapitał, co może odbić się na jakości całej gospodarki.

Zamiast inwestować, powiększając swój kapitał, będą one czekały na unormowanie się sytuacji rynkowej. Nie wszystkie jednak dysponują wystarczającym zapleczem finansowym. Dla tych firm może to być bardzo trudny okres.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK