| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Nowoczesny skaner do prześwietlania wagonów w Hrubieszowie

Nowoczesny skaner do prześwietlania wagonów w Hrubieszowie

Celnicy z kolejowego przejścia granicznego w Hrubieszowie mają nowe narzędzie do walki z przemytnikami -  wart 16 mln zł nowoczesny skaner do prześwietlania wagonów.

"To pierwsze urządzenie rentgenowskie do prześwietlania w ruchu zawartości wagonów kolejowych, jakim dysponuje Służba Celna w województwie lubelskim. Jest to jedno najnowocześniejszych urządzeń tego typu w Europie" - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.

Skaner uroczyście oddano do użytku we wtorek, ale urządzenie już wcześniej pomogło celnikom wykryć i udaremnić dwie próby przemytu papierosów o szacowanej na prawie 115 tys. zł wartości.

Wagony i kontenery

Jak powiedziała Siemieniuk, w jednym przypadku papierosy ukryte były w ładunku drewna (w belach drewna wydrążone zostały specjalne otwory, w których umieszczono pudełka z papierosami).Skaner ma służyć celnikom do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów takich jak materiały
wybuchowe, promieniotwórcze, narkotyki, broń palna. Można też z jego pomocą wykrywać skrytki w wagonach towarowych i kontenerach, np. podwójne ściany i podłogi, przegrody, zabudowy, dodatkowe zbiorniki. Dzięki zastosowaniu technologii naprzemiennego emitowania promieniowania rentgenowskiego niskiej i wysokiej energii, skaner ma możliwość odróżniania materiałów o różnej liczbie atomowej, co pozwala na identyfikację materiałów organicznych i nieorganicznych. Skaner zainstalowano na wolnym powietrzu, a jego obsługa odbywa się ze specjalnego pomieszczenia obok.

Rentgen może pracować bez przerwy, w niskich i wysokich temperaturach. Pierwsze czujniki rejestrujące ruch pociągu znajdują się kilkaset metrów przed skanerem i wtedy operator podejmuje decyzję o skanowaniu lub nie składu kolejowego. Urządzenie oraz jego instalacja zostały sfinansowane w ramach programu modernizacyjnego Służby Celnej na lata 2009-2011.

(PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »