| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Logistyka i transport będą zatrudniać w 2012 roku

Logistyka i transport będą zatrudniać w 2012 roku

W I kwartale 2012 r. najlepsze perspektywy zatrudnienia będą w sektorze transportu i logistyki - wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia na I kw. 2012 r.

Autorzy raportu ostrzegają, że pracodawcy oczekują znacznego spowolnienia dynamiki na rynku pracy w okresie styczeń - marzec 2012 r. Prognoza netto, czyli różnica między odsetkiem pracodawców planujących wzrost zatrudnienia a odsetkiem tych, którzy planują zwolnienia, wyniosła +3 proc.

Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 14 proc. zadeklarowało zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, a 11 proc. - redukcję liczby etatów. Natomiast 71 proc. przebadanych pracodawców nie planuje żadnych zmian personalnych, a 4 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.

Prognoza netto na I kw. 2012 r. obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału - o 4 punkty procentowe, jak i rok do roku - o 2 punkty procentowe.

Transport i logistyka będą zatrudniać

Największy optymizm dotyczący zatrudnienia w I kw. 2012 r. widoczny jest w sektorach transport i logistyka oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi. Prognozy netto zatrudnienia osiągają odpowiednio +15 proc. i +12 proc., w obu przypadkach jest to wynik zbliżony do poziomu z początku 2011 r.

Umiarkowanie pozytywne nastroje utrzymują się w sektorze handel detaliczny i hurtowy – prognoza netto wyniosła +7 proc.

Globalne wyniki badania wskazują, że w 31 spośród 41 badanych krajów w I kwartale 2012 r. więcej pracodawców planuje zwiększanie zatrudnienia niż jego redukcje. Największy optymizm przejawiają respondenci z Indii, Brazylii, Tajwanu, Panamy oraz Turcji.

Z kolei najbardziej sceptyczni są pracodawcy w Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Hiszpanii. Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.

Badanie jest przeprowadzane od prawie 50 lat, aktualnie wśród blisko 65 tys. pracodawców w 41 krajach. W Polsce badanie przeprowadzono na grupie 750 firm.

Dokonano tego w formie wywiadów indywidualnych pomiędzy 20 października a 2 listopada 2011 r. ManpowerGroup, który działa w Polsce od 2001 r., oferuje m.in. usługi doradztwa personalnego, rekrutację pracowników tymczasowych czy badanie kompetencji pracowników.

(PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK