| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Czy potrzebne są oryginały dokumentu przewozowego aby zastosować 0 proc. stawkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Przepisy ustawy o VAT określający podstawowe dokumenty potwierdzające okoliczność dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej nie rozstrzygają wprost czy możliwe jest stosowanie zerowej stawki podatku VAT w oparciu o dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu z których wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W ocenie Autora, wątpliwość tą należy rozstrzygnąć na korzyść możliwości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% również na podstawie dokumentu przewozowego potwierdzającego dostawę wewnątrzwspólnotową otrzymanego w formie faksu lub ksera.

Za takim stanowiskiem przemawia zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, skoro bowiem przepisy nie wprowadzają wymogu otrzymania dokumentów w formie oryginalnej, to za wystarczający do zastosowania zerowej stawki podatku VAT można uznać dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu, jeżeli wynika z niego jednoznacznie fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tak więc opisaną w pytaniu praktykę polegającą na wykazywaniu WDT ze stawką VAT 0% można uznać za dopuszczalną w sytuacji posiadania na dzień w którym upływa termin do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc w którym dokonano WDT faksu (ksera) dokumentu przewozowego potwierdzającego WDT oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku.

Przykład: Czy faks dokumentu przewozowego wystarczy?

Firma X dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w dniu 20 lipca 2011 r. Potwierdzenie dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju otrzymano w dniu 21 sierpnia 2011 r. w formie faksu dokumentu przewozowe zawierającego stosowną adnotację.

Poza faksem dokumentu przewozowego na dzień złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc lipiec, firma X posiada kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

W tej sytuacji Firma X składając deklarację podatkową VAT-7 za miesiąc lipiec 2011 r. uprawniona jest do zastosowania zerowej stawki podatku VAT względem dostawy dokonanej w dniu 20 lipca 2011 r. w oparciu o kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku oraz faks dokumentu przewozowego z potwierdzeniem dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

W celu potwierdzenia słuszności powyższego stanowiska warto przywołać wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 155/08, w którym sąd stwierdził między innymi, iż „powołane wyżej przepisy nie stanowią o formie dokumentów.

Zasadniczo dopuszczalna będzie więc każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniona była autentyczność dokumentu.

W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesłanemu w formie elektronicznej, czy faksem.

W ocenie Sądu nie stanowi także podstawy dla odmowy zastosowania stawki podatku 0% przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, okoliczność dysponowania przez Skarżącą kopii listu przewozowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK