| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Czy potrzebne są oryginały dokumentu przewozowego aby zastosować 0 proc. stawkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Przepisy ustawy o VAT określający podstawowe dokumenty potwierdzające okoliczność dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej nie rozstrzygają wprost czy możliwe jest stosowanie zerowej stawki podatku VAT w oparciu o dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu z których wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W ocenie Autora, wątpliwość tą należy rozstrzygnąć na korzyść możliwości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% również na podstawie dokumentu przewozowego potwierdzającego dostawę wewnątrzwspólnotową otrzymanego w formie faksu lub ksera.

Za takim stanowiskiem przemawia zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, skoro bowiem przepisy nie wprowadzają wymogu otrzymania dokumentów w formie oryginalnej, to za wystarczający do zastosowania zerowej stawki podatku VAT można uznać dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu, jeżeli wynika z niego jednoznacznie fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tak więc opisaną w pytaniu praktykę polegającą na wykazywaniu WDT ze stawką VAT 0% można uznać za dopuszczalną w sytuacji posiadania na dzień w którym upływa termin do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc w którym dokonano WDT faksu (ksera) dokumentu przewozowego potwierdzającego WDT oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku.

Przykład: Czy faks dokumentu przewozowego wystarczy?

Firma X dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w dniu 20 lipca 2011 r. Potwierdzenie dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju otrzymano w dniu 21 sierpnia 2011 r. w formie faksu dokumentu przewozowe zawierającego stosowną adnotację.

Poza faksem dokumentu przewozowego na dzień złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc lipiec, firma X posiada kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

W tej sytuacji Firma X składając deklarację podatkową VAT-7 za miesiąc lipiec 2011 r. uprawniona jest do zastosowania zerowej stawki podatku VAT względem dostawy dokonanej w dniu 20 lipca 2011 r. w oparciu o kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku oraz faks dokumentu przewozowego z potwierdzeniem dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

W celu potwierdzenia słuszności powyższego stanowiska warto przywołać wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 155/08, w którym sąd stwierdził między innymi, iż „powołane wyżej przepisy nie stanowią o formie dokumentów.

Zasadniczo dopuszczalna będzie więc każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniona była autentyczność dokumentu.

W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesłanemu w formie elektronicznej, czy faksem.

W ocenie Sądu nie stanowi także podstawy dla odmowy zastosowania stawki podatku 0% przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, okoliczność dysponowania przez Skarżącą kopii listu przewozowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »