REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wysłać towar w kontenerze drogą morską?

Michał Kużajczyk
Emma Maersk Line
Emma Maersk Line

REKLAMA

REKLAMA

Jak zorganizować transport towaru drogą morską. Co trzeba wiedzieć, aby nie popełnić błędu we współpracy ze spedytorem. Jak uniknąć niespodziewanych kosztów.

Proces logistyczny, którego uwieńczeniem jest dostarczenie towaru do odbiorcy z uwzględnieniem drogi morskiej, może stanowić nie lada wyzwanie dla jego organizatora – najczęściej wyspecjalizowanej firmy spedycyjnej.

REKLAMA

Oferując swoją usługę klientowi – załadowcy nie tylko zobowiązuje się do fizycznego przemieszczenia towaru z godnie z zasadą: „na czas, na miejsce i w atrakcyjnej cenie” ale przejmuje również pełną odpowiedzialność za jego stan podczas całej podróży. Najczęściej z punktu widzenia klienta, który oczekuje na dostarczenie towaru z punktu A do punktu B to co się dzieje pomiędzy nie jest bardzo interesujące.

Oferta ma być kompleksowa, rozsądna cenowo oraz wiarygodna tak, aby obie strony, sprzedający i kupujący towar byli zadowoleni. Usługa transportowa z tej perspektywy staje się zatem elementem procesu sprzedaży, który w dzisiejszych czasach zaczyna odgrywać niebagatelną rolę.

Firmy coraz rzadziej pozwalają sobie na utrzymywanie wysokich stanów magazynowych czy to dóbr produkcyjnych czy konsumpcyjnych, zatem ładunek musi być dostarczony w odpowiednim czasie.

Jak wygląda przewóz ładunków w kontenerach drogą morską od strony organizacyjnej ?

REKLAMA

Podstawą do organizacji stają się ustalenia pomiędzy klientem a spedytorem dotyczące wymogów, jakie musi spełnić transport ze względu na rodzaj ładunku. Ten parametr determinuje w znacznym stopniu dobór środków transportu i z jednej strony stanowi kluczowy element wyceny oferty, a z drugiej określa rodzaj zaoferowanej usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w grę wchodzi standardowy kontener to pierwszym krokiem spedytora jest wybór armatora. Usługa oferowana przez armatora oceanicznego jest najczęściej kluczowym elementem łańcucha transportu, obsługuje on bowiem najdłuższy odcinek transportowy, a co za tym idzie również najbardziej kosztochłonny.

W tej usłudze przewozowej wliczony jest również kontener zatem wybór armatora determinuje wybór kontenera oraz miejsce jego podjęcia pod załadunek.

Kontener z miejsca jego składowania (którym najczęściej jest specjalistyczny depot) zostaje zatem podjęty przez firmę transportową (drogową lub kolejową) zakontraktowaną przez spedytora i dostarczony do miejsca jego załadunku.

Może być to zarówno bezpośrednio obiekt należący do klienta jak i również terminal kontenerowy, na który towar został uprzednio dostarczony pojazdami plandekowymi lub innymi specjalistycznymi pojazdami transportowymi.

REKLAMA

Większość terminali kontenerowych dysponuje możliwościami bezpośredniego załadunku kontenerów towarami wcześniej dostarczonymi do terminalowych magazynów. Po załadowaniu (sformowaniu) kontenera musi on przejść odprawę celną wywozową(eksportową), ładunek zostaje zaplombowany a następnie przewoźnik udaje się do terminalu.

Gdy pełny kontener zostaje przywieziony do terminalu, zostaje on złożony na placach składowych w przeznaczonym dla niego miejscu i czeka na załadunek na statek zakontraktowanego armatora oceanicznego lub armatora, który dostarczy kontener z Bałtyku do portu oceanicznego.

W międzyczasie pracownicy terminalu przygotowują plan załadunku kontenerów na statek tak aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie nie powodując jego przestojów w porcie.

Mimo, że udział usługi terminalowej w kosztach całego przewozu towaru w kontenerze jest stosunkowo niewielki, to jednak specjalistyczny obiekt terminalowy jest niezbędnym elementem umożliwiającym przeładunek na styku lądu i morza.

Jednocześnie dodatkowe usługi świadczone przez terminale, takie jak magazynowanie, załadunki i rozładunki kontenerów, skanowanie, ważenie itp. znakomicie ułatwiają organizację przewozu kontenera.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA