| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Strajk w porcie Gdynia

Strajk w porcie Gdynia

Pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Żeglugowych i Portowych (WUŻ) w porcie w Gdyni domagają się podwyżki płac i premii uznaniowej. Przeprowadzili dwugodzinny strajk.

WUŻ to spółka holownicza działająca w porcie. Jej właścicielem jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA (ZMPG). Pracuje w niej ok. 230 osób.

Przewodniczący portowej "Solidarności" Kazimierz Waldowski poinformował, że w strajku uczestniczyło ponad 200 osób. Wśród protestujących byli także przedstawiciele innych zakładów pracy, m.in. portu w Gdańsku i stoczni "Nauta" w Gdyni. Skrzyżowanie zablokowało ok. 50 osób. Pracownicy domagają się 8 proc. podwyżki płac oraz jednorazowej premii uznaniowej w wysokości 1 tys. zł.

Prezes ZMPG Janusz Jarosiński uważa, że pracownicy "oczekują zbyt wiele biorąc pod uwagę wyniki spółki".

W 2010 roku średnia płaca w spółce wynosiła 4,5 tys. zł. Zarząd zaproponował podwyżkę w wys. 150 zł od 1 sierpnia. Związkowcy domagają się wzrostu o 360 zł.

Mimo strajku port pracował bez przeszkód. Holowniki wyprowadzały i wprowadzały statki.

Już niebawem WUŻ ma zostać sprzedany holenderskiej spółce Fairplay BV. Pracownicy prowadzą rozmowy dot. gwarancji zatrudnienia i pakietu socjalnego.
Nie są usatysfakcjonowani obecną propozycją.

Związkowcy domagali się m.in. 15 lat gwarancji zatrudnienia (w czasie rozmów obniżyli ten okres do 7,5 roku), natomiast inwestor na początku negocjacji proponował 2 lata, a potem podwyższył okres gwarancji zatrudnienia do 2,5 roku.

(PAP)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »