| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Kiedy odliczyć VAT z faktury za nabycie usług transportowych lub spedycyjnych?

Kiedy odliczyć VAT z faktury za nabycie usług transportowych lub spedycyjnych?

Czy można odliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury, czy z odliczeniem trzeba poczekać na wykonanie usługi?

Firma ma umowę stałej współpracy z przewoźnikiem, który wystawia faktury VAT jeszcze przed wykonaniem usługi (najczęściej zaraz po otrzymaniu zamówienia). Następstwem tego jest otrzymywanie przez firmę faktur przed wykonaniem usługi. Wystawione przez firmę transportową faktury nie są fakturami zaliczkowymi.

W związku z tym powstaje pytanie, czy można odliczyć podatek VAT naliczony we wskazanych fakturach w miesiącu ich otrzymania, czy też z odliczeniem podatku VAT należy czekać na wykonanie usługi?

W przypadku faktur dokumentujących nabycie usług transportowych (analogiczne zasady obowiązują dla usług spedycyjnych) podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku VAT w dacie wpływu faktury do firmy, nawet jeżeli usługa transportowa (lub spedycyjna) nie została jeszcze wykonana.

Uzasadnienie powyższej odpowiedzi wymaga wyjaśnienia podstawowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, odnoszących się do reguł odliczania podatku VAT.

Zasadniczo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Przy czym, jeżeli faktura taka wpłynęła do firmy jeszcze przed wykonaniem usługi, wówczas prawo do odliczenia podatku VAT ulega „zawieszeniu”, do momentu wykonania usługi.

Generalna zasada: Odliczasz gdy usługa wykonana

Innymi słowy, podatnik, który otrzymał fakturę przed wykonaniem usługi uzyskuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w treści tej faktury dopiero z chwilą wykonania usługi (art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług).

Przykład

Spółka A nabyła od Spółki B usługę reklamową. Ostateczne wykonanie usługi nastąpi w czerwcu 2011 r., jednakże Spółka B wystawiła fakturę VAT przedwcześnie, w kwietniu 2011 r. i w tym samym miesiącu faktura ta wpłynęła do Spółki A. Spółka A może odliczyć podatek VAT naliczony w fakturze dokumentującej nabycie usług reklamowych dopiero w rozliczeniu za czerwiec 2011 r. (miesiąc wykonania usługi).

Wyjątek dla firm transportowych

Jednakże ustawodawca przewidział sporo wyjątków od powyższej zasady, które dotyczą szeregu czynności, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT powstaje w sposób szczególny.
Jak wynika z art. 86 ust. 12a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zasada zgodnie z którą podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dopiero po wykonaniu usługi, nie ma zastosowania, między innymi, w przypadku usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »