| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Kiedy odliczyć VAT z faktury za nabycie usług transportowych lub spedycyjnych?

Kiedy odliczyć VAT z faktury za nabycie usług transportowych lub spedycyjnych?

Czy można odliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury, czy z odliczeniem trzeba poczekać na wykonanie usługi?

Przepis ten określa natomiast moment powstania obowiązku podatkowego, między innymi, dla usług transportowych i spedycyjnych (moment otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług).

Powyższe oznacza, iż w przypadku nabycia usług transportowych lub spedycyjnych o chwili powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego decyduje wyłącznie data wpływu faktury do nabywcy usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje zatem w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Przykład

Spółka A nabyła od Spółki B usługę transportową. Ostateczne wykonanie usługi nastąpi w czerwcu 2011 r., jednakże Spółka B wystawiła fakturę VAT w maju 2011 r. i w tym samym miesiącu faktura ta wpłynęła do Spółki A. Spółka A może odliczyć podatek VAT naliczony w fakturze dokumentującej nabycie usług transportowych w rozliczeniu za maj 2011 r.

Na marginesie należy zauważyć, iż prawo takie będzie przysługiwało przedsiębiorcy również w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług). Zatem, przykładowo, jeżeli faktura dotycząca nabycia usług transportowych wpłynie do firmy rozliczającej podatek VAT w okresach miesięcznych w czerwcu, firma taka może dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z takiej faktury w deklaracji podatkowej składanej za czerwiec, lipiec lub sierpień.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK