| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Porty Gdańsk i Gdynia: Konkurencja czy wspólny cel

Porty Gdańsk i Gdynia: Konkurencja czy wspólny cel

W Porcie Gdynia wielkość przeładunku TEU wyniosła 485 tys.,w Gdańsku była o ok. 6 proc. większa - przeładowano o ok., 30 tys. kontenerów więcej. Oba porty powinny współpracować np. w kwestii budowy sieci lądowych połączeń tranzytowych na linii Północ- Południe.

Zrównoważony rozwój obu trójmiejskich portów – Gdyni i Gdańska jest istotny dla wzrostu gospodarczego regionu i gospodarki całego kraju.

Podczas dzisiejszej wizyty Donalda Tuska w Gdańsku, Premier podkreślił rolę portów i ich znaczenie dla gospodarki Państwa. Temat ten jest w ostatnim czasie bardzo aktualny, przez m.in. starania Gdyni o dalsze pogłębianie dna, tak, aby do portu mogły wpływać równie wielkie jednostki jak do Gdańska. Ponadto, w najbliższych latach w Gdyni będą realizowane inwestycje, wdrażane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o wartości ponad 500 mln zł. Ich głównym celem jest zwiększenie potencjału przeładunkowego portu gdyńskiego.

Konkurencja między portami jest potrzebna i pożyteczna. Jednak branża morska, bardzo silnie uzależniona od infrastruktury, cechuje się szerokim wachlarzem zbieżnych interesów, które konkurencję łączą, a nie dzielą.

- Z perspektywy gospodarki Państwa ważne jest dostrzeganie zależności, jakimi połączone są porty i przedsiębiorstwa branży morskiej. Na inwestycjach w infrastrukturę korzystają wszyscy, a na rozwoju poszczególnych przedsiębiorstw portowych tylko wybrane podmioty, dlatego tak ważne jest, np. zakończenie budowy autostrady A1 – powiedział Krzysztof Szymborski - prezes Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego.

Premier powiedział także, że został przekonany, co do konieczności "maksymalnej koordynacji i koncentracji wysiłków ze strony rządu i parlamentu, aby znieść bariery, które dokuczają wielu przedsięwzięciom (w sprawie transportu morskiego - PAP) w Polsce".

Szczególnie ważne jest także ujednolicanie przepisów dot. VAT i przepisów celnych, umożliwiających trwałą konkurencyjność z portami niemieckimi.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK