| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Tylko 13 przewoźników lotniczych na liście ULC

Tylko 13 przewoźników lotniczych na liście ULC

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogłosił listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym i tym samym uprawnionych do korzystania ze stawki VAT 0 proc.

Obwieszczenie prezesa ULC ukazało się w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Lista ta została sporządzona na podstawie danych otrzymanych od przewoźników lotniczych, stosownie do przepisów art. 83 ust. 1a-1f ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Znaleźli się na niej:

 1. Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.;
 2. Air Italy Polska Sp. z o.o.;
 3. Enter Air Sp. z o. o.;
 4. EuroLOT S.A.;
 5. FLYJET Sp. z o.o.
 6. Small Planet Airlines Sp. z o. o.;
 7. Sky Taxi Sp. z o.o.;
 8. Blue Jet Sp. z o.o.;
 9. SprintAir Cargo Sp z o. o.;
 10. Yes Airways Sp. z o. o.;
 11. Sky Airlines (SIK-AY HAVA TAŞIMACILIK A.Ş.);
 12. Scandinavian Airlines System Denmark-Norway-Sweden;
 13. El-Al Israel Airlines Ltd.

Wpisowi na listę podlegali przewoźnicy polscy oraz zagraniczni, którzy w wyznaczonym terminie dostarczyli do Prezesa Urzędu informacje potwierdzające, iż wykonują głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.

Przewoźnicy, którzy znaleźli się na liście, są uprawnieni do korzystania ze stawki VAT 0 proc. w stosunku do importu, dostaw i usług o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 5-8, pkt 13, 16 i 18 ustawy o VAT od dnia 1 czerwca bieżącego roku do dnia 31 marca 2012 roku.

Należy przy tym wskazać, iż zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów w odniesieniu do zagranicznych przewoźników celem skorzystania ze stawki VAT 0 proc. nie jest wymagane wpisanie na listę publikowaną przez Prezesa Urzędu.

Taki przewoźnik może złożyć bezpośrednio swym kontrahentom dokument będący poświadczeniem, iż jest w państwie swojej siedziby jest uznawany za przewoźnika lotniczego wykonującego loty głównie w transporcie międzynarodowym.

O kryteriach jakie muszą spełnić przewoźnicy korzystający ze stawki VAT 0 procent, przeczytasz w wyjaśnieniu Ministra Finansów "MF: Jak skorzystać ze stawki VAT 0 proc w przewozach lotniczych".

Szczegółowe informacje na temat przepisów ustawy o VAT dostępne są na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego: www.ulc.gov.pl, w zakładce Regulacja rynku / Podatek VAT.

źródło: ULC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK