| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Tylko 13 przewoźników lotniczych na liście ULC

Tylko 13 przewoźników lotniczych na liście ULC

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogłosił listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym i tym samym uprawnionych do korzystania ze stawki VAT 0 proc.

Obwieszczenie prezesa ULC ukazało się w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Lista ta została sporządzona na podstawie danych otrzymanych od przewoźników lotniczych, stosownie do przepisów art. 83 ust. 1a-1f ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Znaleźli się na niej:

 1. Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.;
 2. Air Italy Polska Sp. z o.o.;
 3. Enter Air Sp. z o. o.;
 4. EuroLOT S.A.;
 5. FLYJET Sp. z o.o.
 6. Small Planet Airlines Sp. z o. o.;
 7. Sky Taxi Sp. z o.o.;
 8. Blue Jet Sp. z o.o.;
 9. SprintAir Cargo Sp z o. o.;
 10. Yes Airways Sp. z o. o.;
 11. Sky Airlines (SIK-AY HAVA TAŞIMACILIK A.Ş.);
 12. Scandinavian Airlines System Denmark-Norway-Sweden;
 13. El-Al Israel Airlines Ltd.

Wpisowi na listę podlegali przewoźnicy polscy oraz zagraniczni, którzy w wyznaczonym terminie dostarczyli do Prezesa Urzędu informacje potwierdzające, iż wykonują głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.

Przewoźnicy, którzy znaleźli się na liście, są uprawnieni do korzystania ze stawki VAT 0 proc. w stosunku do importu, dostaw i usług o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 5-8, pkt 13, 16 i 18 ustawy o VAT od dnia 1 czerwca bieżącego roku do dnia 31 marca 2012 roku.

Należy przy tym wskazać, iż zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów w odniesieniu do zagranicznych przewoźników celem skorzystania ze stawki VAT 0 proc. nie jest wymagane wpisanie na listę publikowaną przez Prezesa Urzędu.

Taki przewoźnik może złożyć bezpośrednio swym kontrahentom dokument będący poświadczeniem, iż jest w państwie swojej siedziby jest uznawany za przewoźnika lotniczego wykonującego loty głównie w transporcie międzynarodowym.

O kryteriach jakie muszą spełnić przewoźnicy korzystający ze stawki VAT 0 procent, przeczytasz w wyjaśnieniu Ministra Finansów "MF: Jak skorzystać ze stawki VAT 0 proc w przewozach lotniczych".

Szczegółowe informacje na temat przepisów ustawy o VAT dostępne są na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego: www.ulc.gov.pl, w zakładce Regulacja rynku / Podatek VAT.

źródło: ULC

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK