| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadza zmiany w zasadach rozliczeń VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie odliczymy również VAT od paliwa do tych samochodów. Leasingobiorca, aby zachować pełne prawo do odliczenia, musi zarejestrować umowę (zawartą do końca 2010 r.) do 31 stycznia 2011 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zmiana wysokości rat była przewidziana w ogólnych warunkach umowy leasingu w dniu jej podpisania. Zmiana harmonogramu spłacanych rat poprzez zwiększenie wysokości raty leasingu o kwotę 37,58 zł brutto, którą przewidziano przedmiotową umową, nie jest zmianą umowy leasingu. Zatem stosownie do art. 154 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od całej raty czynszu.

Według organów prawo do pełnego odliczenia VAT nie przysługuje podatnikowi, na którego rzecz dokonano cesji umowy leasingu, mimo że umowa została zarejestrowana (pismo z 6 maja 2005 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, nr 1425/021/443/30/06/IW):

Jednakże, zdaniem tut. Urzędu, wskutek przejęcia umowy leasingu nastąpi zmiana tej umowy po stronie biorącego w leasing. Zatem nie zostaną spełnione wymogi określone w art. 154 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT. Bezsprzecznie po dniu 01.06.2005 r. nastąpi zmiana jednej ze stron umowy – leasingobiorcy. Zatem przejmującemu umowę leasingu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych. Zgodnie z art. 86 ust. 7 ww. ustawy o VAT spółce będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania przedmiotowego samochodu nie może przekroczyć kwoty 6000 zł. Zatem stanowisko przedstawione przez spółkę w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Jak z tego wynika, w takiej sytuacji podatnik musi dokładnie przeanalizować umowę oraz aneks do niej, aby ocenić, czy zostanie pozbawiony prawa do odliczenia pełnego VAT od rat leasingowych.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK