| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Jak rozliczyć import usługi transportu towarów

Jak rozliczyć import usługi transportu towarów

Po jakim kursie wystawić fakturę wewnętrzną i z jaką datą, gdy nabywamy usługę importu (chodzi o transport towaru za granicę). Zagraniczny kontrahent z UE wystawia na nas fakturę za transport towaru z Polski do Holandii. Na fakturze podaje datę wystawienia faktury i datę załadunku towaru, natomiast pod dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium Polski jest data odbioru towaru, czyli rozładunku. Czy prawidłowo wystawiamy fakturę po kursie z dnia rozładunku, czyli obioru towaru, jeśli data wystawienia faktury przez zagraniczną firmę jest inna? W tym momencie powstają różnice kursowe w VAT, bo do przeliczenia VAT w fakturze wewnętrznej bierzemy kurs z daty wykonania usługi, natomiast do VAT naliczonego i do podatku – kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Między kwotą podatku należnego i naliczonego nie powstaną różnice kursowe, ponieważ wartości te są tożsame. Do przeliczenia podstawy opodatkowania usługi transportowej na złote firma powinna zastosować średni kurs danej waluty ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień rozładunku towaru w miejscu jego przeznaczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Miejsce świadczenia usług transportowych określane jest w zależności od tego, czy są one świadczone na rzecz podatników, czy też na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. W sytuacji gdy usługa transportu towarów jest świadczona na rzecz podatnika, dla określenia miejsca jej świadczenia zastosowanie ma zasada ogólna. Jest nim wówczas miejsce wyznaczone przez siedzibę usługobiorcy lub też – jeśli usługa będzie świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności – stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ustawy o VAT). Jeżeli nabywcą usługi transportu towarów świadczonej przez unijnego kontrahenta jest polski podatnik VAT, w myśl powyższej zasady miejscem jej świadczenia (opodatkowania) jest terytorium kraju nabywcy, czyli Polska. U krajowego nabywcy usługi powstaje wówczas obowiązek opodatkowania całej wartości nabytej usługi z tytułu jej importu. Sytuacja taka ma miejsce w przedstawionej w pytaniu sytuacji.

Dla usług transportowych, do których zastosowanie ma art. 28b ustawy o VAT (co do miejsca ich świadczenia), stanowiących import usługi u krajowego nabywcy, moment powstania obowiązku podatkowego określa art. 19 ust. 11 i 19a ustawy. Powstaje on z chwilą wykonania usługi lub z chwilą dokonania zapłaty, jeśli zostanie ona uiszczona przed wykonaniem usługi, z tym że:

● w sytuacji gdy w związku z jej świadczeniem ustalone zostaną następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń – powstaje on z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, aż do momentu zakończenia świadczenia tych usług, natomiast

● w przypadku świadczenia usługi w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, gdy w danym roku nie upłynie termin rozliczenia lub płatności – powstaje on z upływem każdego roku podatkowego, aż do momentu zakończenia świadczenia tych usług (dla celów VAT rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym).

Jeżeli natomiast na poczet usługi uiszczona zostanie zaliczka, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania, w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »