| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Jak udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Jak udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Czy w przypadku dostawy na rzecz podatnika mającego siedzibę w Luksemburgu, dostarczonej fizycznie do centrum logistycznego położonego na terenie Niemiec, dokumenty posiadane przez podatnika, czyli kopia faktury, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, karta dokumentu przewozowego CMR, potwierdzają wywóz towarów z terytorium kraju na teren innego państwa członkowskiego. Czy uprawniają podatnika do zastosowania stawki VAT 0 proc?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 lipca 2010 r., sygn. IPPP3/443-473/10-2/MPe

W ramach prowadzonej działalności podatnik dokonuje dostaw towarów do nabywców z siedzibą w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej. Jedna z transakcji z kontrahentem, zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, mającym siedzibę w Luksemburgu, odbyła się w następujący sposób.

Podatnik zakupił u kontrahenta polskiego towar, który zgodnie z ustaleniami telefonicznymi z kontrahentem z Luksemburga, jak też z jego pełnomocnikiem z Niemiec, został przez firmę spedycyjną dostarczony bezpośrednio od tego kontrahenta polskiego do centrum logistycznego położonego na terenie Niemiec. Własność towaru nie była objęta szczególnymi ustaleniami, a więc została przeniesiona na rzecz kontrahenta z Luksemburga z chwilą wystawienia faktury.

Podatnik dysponuje następującymi dokumentami:

1) kopia faktury (wskazany nabywca na fakturze – kontrahent z Luksemburga, na fakturze nie jest wskazane miejsce dostawy),

2) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

3) dokument przewozowy otrzymany od spedytora (CMR), potwierdzony przez centrum logistyczne położone na terytorium Niemiec,

4) potwierdzenie zapłaty należności za towar od kontrahenta z Luksemburga.

Pytanie

Czy w przypadku dostawy na rzecz podatnika mającego siedzibę w Luksemburgu, dostarczonej fizycznie do centrum logistycznego położonego na terenie Niemiec, dokumenty posiadane przez podatnika, czyli kopia faktury, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, karta dokumentu przewozowego CMR, potwierdzają wywóz towarów z terytorium kraju na teren innego państwa członkowskiego. Czy uprawniają podatnika do zastosowania stawki VAT 0 proc.?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem podatnika ma on prawo do zastosowania stawki VAT w wysokości 0 proc., ponieważ dokumenty potwierdzają wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), (...) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2) eksport towarów,

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »