| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Jak wykazać na fakturze dodatkowy koszt poniesiony przy wykonywaniu usługi transportu towaru

Jak wykazać na fakturze dodatkowy koszt poniesiony przy wykonywaniu usługi transportu towaru

Przy załadunku towaru we Włoszech kierowca zapłacił 38 euro za jego przechowanie. Otrzymał na to rachunek na kwotę 38 euro brutto, w tym VAT 0%. Teraz klient (polski przedsiębiorca) poprosił o doliczenie tego kosztu do faktury za transport. Jak powinienem to zrobić? Czy na fakturze powinienem napisać 38 euro jako kwotę netto + VAT? Jeżeli tak, to według jakiej stawki naliczyć VAT?

W opisanym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest powiększenie ceny netto usługi transportowej o przeliczoną na złote (według ustalonego z klientem kursu) kwotę 38 euro, a następnie naliczenie od całości VAT według stawki właściwej dla usług transportu towarów, tj. według stawki podstawowej 22%.

Podstawą opodatkowania VAT jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).

W konsekwencji, jeżeli w przedstawionej sytuacji klient (nabywca usługi) jest obowiązany do zwrócenia Panu poniesionego we Włoszech kosztu przechowania towaru, zasadne jest uwzględnienie tego kosztu w podstawie opodatkowania (cenie netto) świadczonej na jego rzecz usługi transportowej. Koszt ten stanowi bowiem element świadczenia należnego od nabywcy.

A zatem najlepszym rozwiązaniem jest w przedstawionej sytuacji powiększenie ceny netto usługi transportowej o przeliczoną na złote (według ustalonego z klientem kursu) kwotę 38 euro, a następnie naliczenie od całości VAT według właściwej dla usług transportu towarów stawki podstawowej 22%. Z pytania wynika, że Pana klient jest polskim podmiotem, a w konsekwencji przedmiotowa usługa transportowa podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Należy podkreślić, że wyliczony w powyższy sposób VAT powinien zostać doliczony również w sytuacji, gdyby kwota 38 euro (przeliczona na złote lub nie) miała zostać wykazana w odrębnej pozycji faktury. Wykazanie na fakturze kwoty euro przeliczonej od razu na złote (według ustalonego z klientem kursu) jest lepszym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga przeliczania faktury dla celów VAT (zwłaszcza że kwota podatku musi być wykazana na fakturze w złotych, nawet jeżeli kwota należności na fakturze jest wyrażona w walucie obcej – § 5 ust. 6 rozporządzenia o fakturach).

• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

• § 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »