| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Kiedy rozliczyć fakturę korygującą zmniejszającą obrót za usługi transportu na rzecz nabywcy z UE

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą zmniejszającą obrót za usługi transportu na rzecz nabywcy z UE

Firma świadczy usługi transportu dla klientów z UE. W grudniu 2010 r. została wystawiona korekta „in minus” do faktur z czerwca (sprzedaż w czerwcu). Kiedy firma powinna ująć te korekty w informacji podsumowującej i VAT – w grudniu czy w czerwcu?

W przedstawionej sytuacji nie ma konieczności korygowania rozliczenia za czerwiec. Fakturę korygującą należy uwzględnić w bieżącej deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej.

Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że problem korekty odnosi się do usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, z tytułu której obrót należy wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE (art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). W sytuacji gdy nabywcą WTT jest unijny podatnik – ze względu na miejsce świadczenia usługi – zobowiązanym do jej opodatkowania jest jej nabywca, a nie usługodawca (zastosowanie ma zasada odwróconego opodatkowania). Firma nie była zatem zobowiązana do opodatkowania usługi, gdyż obowiązek ten ciąży na jej unijnym nabywcy. W związku z tym usługa została udokumentowana fakturą uproszczoną, w której nie wykazuje się stawki, kwoty podatku ani kwoty należności wraz z podatkiem, ponieważ faktura ta dokumentuje czynność niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce. Faktura ta musiała natomiast zawierać numer, pod którym nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca, bądź właściwy przepis ustawy lub dyrektywy, wskazujący, że podatek od usługi rozlicza nabywca. Korekta dotyczyć będzie zatem wyłącznie podstawy opodatkowania, bez kwoty należnego VAT.

Przepisy ustawy o VAT nie regulują w sposób szczególny korekty obrotu ze sprzedaży na rzecz unijnych nabywców towarów i usług. Zasadniczo mają do nich zastosowanie te same zasady, które obowiązują w obrocie krajowym. Każdy podatnik ma obowiązek wystawienia faktury korygującej zmniejszającej podstawę opodatkowania w sytuacji, gdy zajdzie jedna z następujących okoliczności:

● udzielenie rabatu (bonifikaty, opustu, uznanej reklamacji i skonta) po wystawieniu faktury pierwotnej,

● zwrot sprzedawcy towarów,

● zwrot nabywcy kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach,

● zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,

● stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku albo w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zasady korekty zmniejszającej podstawę opodatkowania określają przepisy art. 29 ust. 4a–4c ustawy o VAT. Zgodnie z nimi sprzedawca jest uprawniony do dokonania korekty zmniejszającej podstawę opodatkowania z wystawionej faktury korygującej w następujących terminach:

● w deklaracji za miesiąc (kwartał), w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą – pod warunkiem że przed upływem terminu złożenia deklaracji za ten okres rozliczeniowy sprzedawca będzie posiadał potwierdzenie jej otrzymania przez nabywcę,

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »