| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Kiedy rozliczyć fakturę korygującą zmniejszającą obrót za usługi transportu na rzecz nabywcy z UE

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą zmniejszającą obrót za usługi transportu na rzecz nabywcy z UE

Firma świadczy usługi transportu dla klientów z UE. W grudniu 2010 r. została wystawiona korekta „in minus” do faktur z czerwca (sprzedaż w czerwcu). Kiedy firma powinna ująć te korekty w informacji podsumowującej i VAT – w grudniu czy w czerwcu?

● w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę – jeżeli nastąpi to po upływie terminu do złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą.

Zasady te nie mają zastosowania w omawianej sytuacji. Ustawodawca określa bowiem przypadki, dla których potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę nie jest wymagane u wystawcy faktury korygującej. Dotyczy to m.in. świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju (art. 29 ust. 4b pkt 2 ustawy). W takiej sytuacji wystarczy samo wystawienie faktury korygującej, by możliwe było jej ujęcie w stosownych ewidencjach, a następnie deklaracjach.

Podobnie jak w przypadku sprzedaży krajowej, w sytuacji gdy zajdą okoliczności powodujące zmniejszenie podstawy opodatkowania, sprzedawca świadczący usługi dla unijnego nabywcy ma obowiązek wystawić fakturę korygującą i przesłać jej oryginał nabywcy. Na jej podstawie uprawniony jest następnie do zmniejszenia wykazanego z tego tytułu obrotu w deklaracji VAT i informacji podsumowującej. Skoro jednak przepisy nie wymagają od niego posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, zmniejszenia obrotu należy dokonać w bieżącym okresie rozliczeniowym, a ściślej mówiąc – w miesiącu (kwartale) wystawienia faktury korygującej.

Potwierdzają to również organy podatkowe. Jak czytamy w piśmie z 8 marca 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPP3/443-942/09/PK): Zatem w przypadkach określonych w art. 29 ust. 4b ww. ustawy otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej zmniejszającej podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego nie determinuje momentu ujęcia faktury korygującej w deklaracji podatkowej.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż w sytuacjach określonych w art. 29 ust. 4b ww. ustawy wystarczające jest samo wystawienie faktur korygujących aby możliwe było ich ujęcie w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono te faktury korygujące.

Analizując przepisy, tj. art. 29 ust. 4a i 4b ustawy, można dojść do wniosku, że wystawca faktury korygującej powinien czekać do rozliczenia za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzyma fakturę korygującą. Jednak jak zostało wskazane, organy podatkowe nie wymagają, aby czekać, aż nabywca otrzyma fakturę korygującą.

W omawianej sytuacji na pewno nie ma obowiązku korygowania deklaracji, w której rozliczona została faktura pierwotna. Przepisy nie wskazują na taki sposób korekty. Ze względu na fakt, że korygowana będzie wyłącznie podstawa opodatkowania (bez kwoty należnego VAT), a ponadto zostanie ona zmniejszona, nie wpływa to w żaden sposób na możliwość zaniżenia zobowiązania podatkowego.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »