| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu może byc importem usług

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu może byc importem usług

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu wykazuję w deklaracji VAT-7 jako import usług?

W konsekwencji importem usług jest dokonywany od zagranicznych podatników zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu, które faktycznie oddawane są do dyspozycji polskich podatników na terytorium Polski. W takich przypadkach zakupy tych usług należy wykazywać w poz. 37 i 38 VAT-7/VAT-7K/VAT-7D.

PRZYKŁAD

Polski podatnik wypożyczył na tydzień samochód w niemieckiej, przygranicznej wypożyczalni samochodów. Samochód został podstawiony polskiemu podatnikowi pod siedzibę jego firmy w Szczecinie. W takiej sytuacji miejsce świadczenia usługi krótkoterminowego wynajmu środka transportu znajduje się na terytorium Polski, a w konsekwencji zakup tej usługi od podatnika niemieckiego stanowi dla polskiego podatnika import usług, który powinien zostać wykazany w poz. 37 i 38 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D.

W innych przypadkach zakupy usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu nie stanowią dla polskich podatników importu usług (wówczas zakupów tych usług nie wykazuje się w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D jako importu usług). Dotyczy to sytuacji, gdy od zagranicznego podatnika dokonywany jest zakup usługi krótkoterminowego wynajmu środka transportu, który faktycznie oddawany jest do dyspozycji polskiego podatnika poza terytorium Polski.

PRZYKŁAD

Polski podatnik wypożyczył na tydzień samochód w niemieckiej, przygranicznej wypożyczalni samochodów. Samochód nie został podstawiony pod siedzibę firmy polskiego podatnika, lecz został mu oddany do dyspozycji w siedzibie niemieckiej wypożyczalni samochodów. W takim przypadku zakup usługi krótkoterminowego wynajmu środka transportu nie stanowi dla polskiego podatnika importu usług, a więc zakupu tej usługi podatnik nie wykazuje w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D jako importu usług.

Reasumując, o tym, czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu należy wykazać w deklaracji VAT-7 jako import usług, decyduje to, gdzie (w jakim państwie) wynajmowane środki transportu faktycznie oddawane są do dyspozycji polskiego podatnika.

Podstawa prawna:

art. 2 pkt 9, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 28j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »