REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?

Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?
Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?

REKLAMA

REKLAMA

Spółka (zarejestrowana jako polski podatnik VAT UE) świadczy usługi w zakresie transportu kolejowego. Zdarza się, iż zawiera porozumienia z innymi przewoźnikami, na mocy których wynajmowane są wagony kolejowe należące do Spółki. W najbliższym czasie Spółka zamierza wynająć wagony kolejowe podmiotowi niemieckiemu (zarejestrowanemu do celów VAT UE). Najem poszczególnych wagonów trwać ma od 14 do 28 dni, a wagony będą udostępniane kontrahentowi zarówno w Polsce jak i na terenie Niemiec. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość czy wystawiona faktura powinna zawierać podatek od towarów i usług oraz jaki kurs przeliczeniowy powinna zastosować jeżeli wystawi fakturę w EUR?

Aby odpowiedzieć na pytanie Spółki w pierwszym rzędzie należy ustalić gdzie ww. świadczenie powinno być opodatkowane. W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia ze świadczeniem na linii przedsiębiorca - przedsiębiorca, co do zasady w takich sytuacjach miejsce świadczenia usług wyznaczane jest według reguły ogólnej zawartej w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT), tj. miejscem świadczenia jest wtedy przede wszystkim miejsce, w którym siedzibę ma usługobiorca.

REKLAMA

Więcej na temat rozliczania VAT w logistyce znajdziesz tutaj

Należy jednak zauważyć, iż przedmiotem najmu są wagony kolejowe, które na mocy przepisów unijnych stanowią środek transportu. W świetle definicji zawartej w art. 38 Rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011 (stanowiącego w Polsce wraz z Dyrektywą w sprawie VAT źródło powszechnie obowiązującego prawa) środek transportu obejmuje pojazdy, mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu. W ust. 2 lit. c powyższego przepisu przewidziano, iż środek transportu stanowi w szczególności wagony kolejowe. W konsekwencji najem wagonów kolejowych stanowić będzie najem środków transportu.

Poczytaj serwis Logistyka

W odniesieniu do najmu środków transportu ustawa o VAT zawiera szczególne regulacje modyfikujące miejsce świadczenia usługi. Na podstawie art. 28j ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Jak już wykazano wyżej, świadczone przez Spółkę usługi stanowić będą wynajem środków transportu, aby jednak ww. przepis znalazł zastosowanie musi wystąpić najem krótkoterminowy. Kiedy najem jest krótkoterminowy określa nam art. 28j ust. 2 ustawy o VAT. Wystąpi on w przypadku ciągłego posiadania środku transportu lub korzystania z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni. Jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka zamierza wynajmować wagony na okres od 14 do 28 dni. Tym samym najem ten stanowić będzie na gruncie ustawy o VAT najem krótkoterminowy, a miejsce świadczenia należy określić w miejscu, w którym wagony kolejowe są faktycznie oddawane do dyspozycji kontrahenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT

Kontrahent odbierał będzie wagony zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Powyższe wyznaczać będzie miejsce świadczenia dla przedmiotowego najmu. Jeżeli wagony kolejowe zostaną oddane do dyspozycji kontrahenta na terenie Polski, to usługa będzie świadczona i opodatkowana w Polsce. W takim wypadku Spółka powinna wystawić fakturę uwzględniającą podatek od towarów i usług (przy zastosowaniu krajowej stawki VAT bowiem transakcja jest opodatkowana w Polsce). W przypadku udostępnienia wagonów na terenie Niemiec, Spółka nie uwzględnia w wystawionej fakturze polskiego podatku VAT. Wówczas należny podatek od wartości dodanej powinien zostać uiszczony w Niemczech. Jeżeli przepisy niemieckie dopuszczają w takim wypadku możliwość rozliczenia podatku przez nabywcę, to Spółka nie będzie obowiązana do zapłaty podatku od wartości dodanej w Niemczech.

Zobacz też: Transport stali – zasady opodatkowania VAT

W przypadku wystawienia faktury w walucie EUR ustawa o VAT wymaga przeliczenia tej kwoty na złote. W świetle art. 31a zd. 1 ustawy o VAT przeliczenia dokonuje się według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w odniesieniu do przedmiotowej transakcji (w przypadku wystawienia faktury uwzględniającej podatek od towarów i usług) powstanie na zasadach przewidzianych dla usług najmu, tj. z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzeci ustawy o VAT). W konsekwencji Spółka powinna przeliczyć kwotę wyrażoną na fakturze w EURO według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Zobacz też: Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Nieco inaczej sytuacja będzie się przedstawiać w przypadku usług, których miejscem świadczenia będą Niemcy. Ponieważ usługa nie jest w świadczona (opodatkowana) w Polsce to w stosunku do niej nie może też w Polsce powstać obowiązek podatkowy. W celu przeliczenia kwot wyrażonych walucie obcej na złote należy jednak przyjąć, iż obowiązek podatkowy powstanie w tym wypadku na zasadach ogólnych. W świetle art. 100 ust. 11 ustawy o VAT, moment powstania obowiązku podatkowego dla tego rodzaju usług określa się zgodnie z art. 19a ust. 1-3 i 8 ustawy o VAT. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie z co do zasady chwilą wykonania usługi, a Spółka do przeliczenia kwoty wyrażonej w EUR będzie obowiązana zastosować średni kurs NBP ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (na podstawie art. 31a ust. 1 zd. 1 ustawy o VAT) albo też średni kurs NBP ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, jeżeli Spółka wystawi fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 2 zd. 1 ustawy o VAT).

Tekst: Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA