| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom

Opodatkowanie świadczeń przyznawanych emerytowanym pracownikom

Niektórzy pracodawcy, z uwagi na obowiązywanie wewnętrznych regulaminów bądź kodeksów dobrych praktyk, przyznają swoim emerytowanym, byłym pracownikom różnego rodzaju świadczenia, zarówno o charakterze rzeczowym jak i pieniężnym. Analizując skutki podatkowe przekazania wyżej określonym osobom przysporzeń, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  • osoba otrzymująca świadczenie powinna posiadać status emeryta bądź rencisty,
  • świadczenie powinno wynikać ze stosunku pracy (lub stosunków pokrewnych) uprzednio łączącego tę osobę z zakładem pracy.

Ponadto zwolnieniu podlegają jedynie świadczenia do łącznej wysokości 2 280 zł w skali roku podatkowego.  Zwrócić należy również uwagę, że literalne brzmienie omawianego przepisu nie uzależnia możliwości zastosowania przedmiotowego zwolnienia od tego, by podmiotem wypłacającym świadczenie na rzecz emeryta bądź rencisty był wyłącznie podmiot będący dla niego byłym zakładem pracy, co potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29.10.2015 r. (znak IPPB4/4511-1036/15-3/AK).

Zobacz też: Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

W art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PDOF przewidziano również zwolnienie z opodatkowania dotyczące zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł. Przywołana regulacja pozwala na zwolnienie z opodatkowania świadczeń przyznanych w formie wsparcia finansowego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Organy podatkowe podkreślają przy tym, że zwolnieniu na gruncie przywołanego przepisu, podlegają wyłącznie zapomogi wypłacone w związku z zaistnieniem okoliczności wskazanych przez ustawodawcę. Dla oceny dopuszczalności skorzystania z przywołanego zwolnienia konieczna jest prawidłowa interpretacja pojęć określających sytuacje, będące podstawą wypłaty zapomogi, jakich użyto w analizowanej regulacji. W tym celu posłużyć się można wykładnią dokonaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z 25.07.2013 r., znak IPTPB1/415-280/13-5/KO), zgodnie z którą: „pod pojęciem „indywidualnego zdarzenia losowego” można rozumieć wszelkie nagłe, niespodziewane, pojedyncze zdarzenia wywołane przyczynami zewnętrznymi, których nie można przewidzieć, a które są niezależne od człowieka, nawet przy zachowaniu należytej staranności. Przez „klęskę żywiołową” rozumieć z kolei należy zdarzenie spowodowane niszczycielskim działaniem sił przyrody, jak powodzie, huragany, ulewne deszcze, uderzenia piorunów, gradobicie, itp. Z kolei przez długotrwała chorobę należy rozumieć chorobę wymagającą długotrwałego leczenia w sposób stały lub przez długi okres, mającą długotrwały przebieg."

Zobacz też: Kiedy warto outsourcować logistykę e-sklepu?

Dodać również należy, że w przypadku spełnienia przesłanek, określonych w jednym z przedmiotowych zwolnień, opodatkowaniu na zasadach wynikających z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, podlegać będzie wyłącznie nadwyżka otrzymanych świadczeń ponad kwotę 2 280 zł w danym roku podatkowym.

Tekst: Aleksandra Kołc, Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK