| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zdarza się, że zakup nie dotyczy urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych maszyny. Czy jako nabywcy dokumentacji technicznej z zagranicy zachodzi obowiązek do odprowadzenia podatku u źródła?

Postępujący rozwój gospodarki oraz chęć wprowadzania różnego rodzaju innowacji w zakresie rozwiązań technologicznych sprawiają, że polscy przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności coraz częściej dokonują nabycia urządzeń przemysłowych od zagranicznych kontrahentów. Zdarza się ponadto, że zakup nie dotyczy samego urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych urządzenia. Wątpliwości przedsiębiorców budzi w tej sytuacji, to czy jako nabywcy dokumentacji technicznej są zobowiązani do odprowadzenia podatku u źródła.

Na gruncie przepisów ustawy o PDOP osoby prawne, które dokonują wypłaty m.in. za należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 są obowiązane jako płatnicy pobierać, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy, czyli tzw. podatek u źródła (art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP). W celu określenia obowiązków w zakresie pobrania podatku u źródła w pierwszej kolejności należy zbadać, czy przedmiot analizowanej umowy został objęty regulacją art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP.  Zgodnie ze wskazanym przepisem, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają przychody m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Mając na uwadze kształt omawianych regulacji prawnopodatkowych wskazać należy, że co do zasady dokonanie transakcji, której przedmiotem jest nabycie samej dokumentacji technicznej nie rodzi obowiązku po stronie kupującego do pobrania podatku u źródła od kwoty wynagrodzenia należnego zagranicznemu kontrahentowi. Zakup dokumentacji jako takiej nie został bowiem wymieniony wprost w art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP. Niemniej jednak bardzo często umowom, których przedmiotem jest nabycie dokumentacji technicznej można przypisać charakter mieszany, gdyż w ich ramach równolegle upoważnia się kupującego do korzystania z dokumentacji (jako utworu) na wymienionych polach eksploatacji, takich jak wykorzystywanie, kopiowanie czy modyfikowanie dokumentacji oraz do wykonywania osobistych praw autorskich i praw pochodnych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Tankielun

Detektyw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »